GCompris dołącza do inkubatora KDE

17
1082
Open Source
Open Source

GCompris to edukacyjne oprogramowanie dla dzieci od lat 2 do 10, posiadające około 100 różnych ćwiczeń (odkrywanie komputera, algebra, nauka, geografia, gry, czytanie, inne). Kilka dni temu projekt oficjalne dołączył do inkubatora KDE, dzięki czemu otrzyma dodatkowe wsparcie społeczności i deweloperów z całego świata. GCompris został zapoczątkowy w 2000 roku przez Bruno Coudoin, jako w pełni wolne oprogramowanie. Do początku tego roku całość była napisana w GTK+, jednakże deweloperzy zdecydowali się na radykalny krok i rozpoczęli przenoszenie wszystkiego na Qt Quick, ze względu na popularność i szybkość rozwoju platformy.

Aktualnie udało się przepisać 86 ze 140 dostępnych programów. W planach jest przygotowywana wersja dla Androida, która pojawi się pod koniec grudnia 2014 roku. Dużą bolączką projektu jest brak grafików, którzy przygotowaliby odpowiednie obrazki. Na szczęście Timothée Giet, członek zespołu Krita, zaproponował że pomoże przygotować różne koncepty graficzne.

ŹRÓDŁOdot.kde.org
Poprzedni artykułAstro Pi – Twój kod w przestrzeni kosmicznej
Następny artykułKDE Frameworks 5.5.0
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

17 KOMENTARZE

    • Może ci deweloperzy GTK-, dla których jeszcze jest nadzieja, przejrzą szybko na oczy i dołączą do Qt i społeczności KDE. Oby, bo po co ich praca i zdolności miałyby się marnować.
      A w GTK- zostaną już tylko tradycyjne Gnomowe snoby i chamy.

    • plasma active jest w qt i dobrze sie sprawdza w dotyku.
      interfejs sailfisha tez jest napisany w qt

    • A plasmę Active zainstaluję na typowym komputerze konwertowanym?
      Mam w posiadaniu Della Inspiron 11, chętnie sprawdzę na nim

    • nigdy nie używałem bo nie mam ekranu dotykowego w obecnym laptopie. z tego co widziałem to w repo ubuntu jest plasma active.
      W repo Debiana nie ma plasmy active ale jest taki pakiem jak plasma netbook i sadze ze to by się sprawdziło na ekranie dotykowym

  1. @UP: To GTK+ ucieka od ludzi do GNOME, nie ludzie (właściwie programiści) od GTK+. Niestety, ale widać to gołym okiem i już dawno nazwa GTK+ 3 powinien zostać połączony z GNOME.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj