Geoclue 2 i Maps – nowe aplikacje GNOME 3

Geoclue 2 i Maps – nowe aplikacje GNOME 3

przez -
5 671
GPS

Deweloperzy GNOME przedstawili społeczności dwie nowe aplikacje: Geoclue 2 i Maps, które najpewniej pojawią się w GNOME 3.10. Pierwsza z nich to całkowicie nowa wersja Geoclue i ma wspierać odbiorniki GPS, modemy 3G, pozycjonowanie przez WiFi, a także geolokalizację adresów IP w celu ustalania dokładnej pozycji. Różnica w stosunku do pierwszej wersji, to usługa D-Bus, której zadaniem jest zapewnienie backendu oraz umożliwienie użytkownikowi kontroli nad aplikacjami, które mają dostęp do danych pozycyjnych.

GNOME Maps to nowa aplikacja dla środowiska GNOME 3, której zadaniem będzie połączeniem kilku usług:

  • Wyszukiwania adresów: Nominatim
  • Śledzenia: OSRM, GraphHopper, OpenTripPlanner
  • Publicznego transportu: General Transit Feed Specification, List of GTFS-feeds, List of non-GTFS services, GraphServer, OpenTripPlanner
  • Meldowania się / gdzie się moi znajomi: Facebook, Foursquare

GNOME Maps

Podobna aplikacja już jest dostępna dla środowiska KDE SC i zwie się: Marble.

5 Komentarze

    • Raczej tak dobrze życzę użytkownikom GNOME, których wciąż jest wielu. Nie wiem za to dlaczego Ty życzysz użytkownikom tak źle, by zadawać takie pytania jak te z pierwszego posta. To, ze Ty jesteś użytkownikiem KDE (bo to głównie użytkownicy KDE poddają pod wątpliwość sens istnienia innych środowisk), to nie znaczy, że każdy ma go używać. Miłośnicy GNOME także zasługują na dobre oprogramowanie. Ciebie też powinno cieszyć, że rozwijane jest nie tylko KDE, bo nigdy nie wiesz, czy deweloperzy KDE nie podejmą kiedyś jakiejś kontrowersyjnej decyzji, która zmusi Cię do szukania innego środowiska graficznego. Póki co, to Twoja wypowiedź jest na poziomie trolli Windowsowych, którzy pytają "po co rozwijać Linuksa, którego nikt nie używa, jak można pisać aplikację pod Windows".

Odpowiedz