Na początku sierpnia mieliśmy okazję opisać miniaturowy komputer ZBOX nano AQ02, który był oparty o mobilny procesor AMD A8-5545M i stanowił doskonałą podstawę do stworzenia prostego centrum multimedialnego. Dzisiaj w nasze ręce trafiła jednostka o bardzo zbliżonej konfiguracji sprzętowej – Gigabyte Brix GB-BXBT-1900.

W naszym zestawieniu postanowiliśmy wykorzystać modele ZOTAC ZBOX nano AQ02 oraz Sapphire Edge-HD4.

Gigabyte GB-BXBT-1900 - przód i otwory wentylacja

Komputer został dostarczony w czarnym pudełku z błyszczącym napisem BRIX. Jest ono wykonane z twardego tworzywa, dzięki czemu urządzenie znajdujące się w środku jest odporne na niedogodności transportowe. Pudełko otwiera się od góry, a w komplecie otrzymujemy: komputer BRIX, mocowanie VESA, amerykańską wtyczę zasilania, płytę ze sterownikami, instrukcję obsługi oraz zasilacz o mocy 65 Watów.

Gigabyte GB-BXBT-1900 - tył i bok

Gigabyte Brix GB-BXBT-1900 posiada wymiary 56.1 x 107.6 x 114.4 milimetrów, dzięki czemu możemy go zamontować z tyłu monitora bądź telewizora. Jest chłodzony aktywnym wentylatorem, zamontowanym z tyłu płytki głównej, oraz niewielkimi otworami wentylacyjnymi. Górna pokrywa jest wykonana z czarnego błyszczącego plastiku i posiada włącznik.

Specyfikacja GB-BXBT-1900:

Procesor Intel Celeron J1900, cztery rdzenie o taktowaniu 2.0 GHz (2.4 GHz w trybie Turbo)
Karta graficzna Intel HD Graphics
Pamięć RAM 4 GB, DDR3-1600
Dysk twardy 500 GB
Łączność Wi-Fi 802.11ac Wi-Fi i Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia USB 3.0 (przód), 2 x USB 2.0, Gigabit Ethernet, HDMI, mikrofon, słuchawki

Cała konstrukcja jest sprzedawana, jako zestaw do samodzielnego montażu. Kupując Brix-a otrzymujemy procesor, z płytą główną, kartą WiFi, slotami pamięci RAM, złączem SATA. Brak jest też systemu operacyjnego, ale Gigabyte deklaruje na swojej stronie zgodność z Windows 7, Windows 8 i Windows 8.1. Cena takiej jednostki wynosi około 600 zł.

Gigabyte GB-BXBT-1900 - montaż dysku twardego

Użytkowanie

Instalacja systemu Xubuntu 14.04 64 bity nie przysporzyła nam większych problemów. Zainstalowanie aktualizacji, w tym odpowiednich sterowników dla karty graficznej Intel HD Graphics (Gen7) obeszło się bezproblemowo. Posłużyliśmy się tutaj repozytoriami i aplikacjami z artykułu: Xubuntu 14.04 – konfiguracja po instalacji, a także programem: Intel Linux Graphics Installer 1.0.6.

Odtwarzanie wideo w HD

Odtwarzanie materiału wideo w jakości 1080p działało bez zarzutu. Odpowiednie biblioteki do akceleracji wideo i audio na kartach Intela zostały zainstalowane wraz z kodekami, jednakże warto jeszcze sprawdzić, czy aby na pewno są. W programie VLC trzeba wybrać opcję – Używaj dekodowania wspomaganego przez GPU. Jeżeli wszystko zrobiliśmy prawidłowo, to procesor będzie obciążony na minimum. Komputer z przodu posiada port podczerwieni, dzięki czemu możemy skorzystać z zewnętrznego pilota od sterowania np. oprogramowaniem Kodi.

Pobór energii, głośność i temperatura pracy

GB-BXBT-1900 pobiera małą ilość energii, co bardzo ucieszy osoby które pracują przed ekranem sporo godzin dziennie. W bezczynności wynik ten wynosi około 6 Watów, podczas typowej pracy około 10 Watów, a jeżeli uruchamiamy film, czy bardziej obciążamy całą jednostkę to wynik potrafi urosnąć do około 20 Watów. Wentylator jest cichy podczas bezczynności, czy prostej pracy, a słychać go dopiero, jeżeli obciążymy całość jakimś programem diagnostycznym.

Gigabyte GB-BXBT-1900 - Temperatura pracy układu

Dostęp do wyposażenia

Dostęp do środka zapewniają nam 4 śrubki, służące za nóżki komputera. Otrzymujemy dostęp do pamięci RAM i dysku twardego. Zmiana HDD wymaga odkręcenia jednej śrubki trzymającej go w miejscu. Jeżeli chcemy się dostać do chłodzenia, to trzeba odkręcić 4 dodatkowe śruby, zdjąć przód i wyjąć całą płytę główną z obudowy.

Gigabyte GB-BXBT-1900 - wnętrze

Gry i rozrywka

W naszych testach gier skorzystaliśmy z Xubuntu 14.04, z jądrem Linux 3.13, X.Org Serverem 1.15.1 oraz sterownikami xf86-video-intel 2.99.911 i Mesa 10.2.2.

OpenArena

Zaskoczyła nas troszkę mała wydajność układu graficznego, w stosunku do Intel HD 4600. Da się bez problemu grać, aczkolwiek momentami trafiały się mikroprzycięcia.

Gigabyte GB-BXBT-1900 - OpenArena

Xonotic

Testowaliśmy tryb Ultimate.

Gigabyte GB-BXBT-1900 - Xonotic

Urban Terror

Podobnie, jak OpenArena dużych wymagań nie ma, gra się w miarę płynnie, ale bez przycięć obrazu się nie obeszło.

Gigabyte GB-BXBT-1900 - Urban Terror

Wyniki testów

Całość testowana była pod Xubuntu 14.04, z jądrem Linux 3.13, X.Org Serverem 1.15.1 oraz sterownikami xf86-video-intel 2.99.911 i Mesa 10.2.2. System został w pełni zaktualizowany, zainstalowano podstawowe sterowniki, kodeki i oprogramowanie. Każdy z testów był przeprowadzany kilkukrotnie, aby potwierdzić prawdziwość wyników.

Na początek kilka testów syntetycznych. Nasz model w dwóch testach okazuje się najszybszy, a w jednym jest w środku stawki.

W kolejnych testach nasz komputer plasuje się w środku stawki.

W kodowaniu x264 liczy się ilość rdzeni i taktowanie. Nasz model plasuje się po środku stawki.

W obu testach nasza jednostka plasuje się w środku stawki.

Podsumowanie

Po trzech tygodniach codziennego użytkowania oraz wielu testów, możemy śmiało stwierdzić, iż Gigabyte GB-BXBT-1900 świetnie nadaje się na komputer do prac biurowych, jak i domowe centrum multimedialne. Potrafi bez problemów odtwarzać filmy w wysokiej rozdzielczości i uruchamiać prostsze gry. Jeżeli chodzi o zastosowany procesor to jest to pewnego rodzaju kompromis, pomiędzy ceną, wydajnością, a poborem mocy.

Zalety:

 • Kompaktowe rozmiary i świetny wygląd
 • Dobrze wykonana i wytrzymała obudowa
 • Bezproblemowe odtwarzanie filmów w wysokiej rozdzielczości
 • Mały pobór prądu
 • Łatwy montaż i wymiana podzespołów

Wady:

 • Słaba karta graficzna
 • Mała liczba portów USB
 • Brak złącza DisplayPort

Z całą pewnością możemy polecić ten typ sprzętu, szczególnie że działa on bezproblemowo pod nowymi wersjami Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu i wieloma innymi dystrybucjami.

17 Komentarze

 1. Mam takie pytanie jak jest z grafiką w tym sprzęcie ile max może sobie przydzielić z pamięci ram (jak pamiętam jest zintegrowana), ponieważ zainteresował mnie ten sprzęt.

  • W UEFI domyślnie jest bodajże przydzielane 256 MB RAMu, ale można to zmienić. Z tego co wiem, nie jest więcej potrzebne :-)

 2. Mam takie pytanie jak jest z grafiką w tym sprzęcie ile max może sobie przydzielić z pamięci ram (jak pamiętam jest zintegrowana), ponieważ zainteresował mnie ten sprzęt.

  • W UEFI domyślnie jest bodajże przydzielane 256 MB RAMu, ale można to zmienić. Z tego co wiem, nie jest więcej potrzebne :-)

 3. O i jeszcze jedno jak jest z pamięcią ram na stronie producenta pisze DDR3L – 1333MHz a w testach napisane DDR3 – 1600 MHz ,czy DDR3L 1600 MHz 1.35 V ruszą w tym sprzęcie.

 4. O i jeszcze jedno jak jest z pamięcią ram na stronie producenta pisze DDR3L – 1333MHz a w testach napisane DDR3 – 1600 MHz ,czy DDR3L 1600 MHz 1.35 V ruszą w tym sprzęcie.

Odpowiedz