Gigantyczna kara dla Microsoftu

Gigantyczna kara dla Microsoftu

przez -
3 448
Microsoft

Ogromny wydatek, bo aż 899 mln euro zafundowała Microsoftowi Unia Europejska za to, że zwlekał z ujawnieniem informacji o swym oprogramowaniu i żądał wygórowanych stawek od konkurencji, utrudniając współpracę jej produktów z ofertą Microsoftu z USA.
Jak oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes:

Microsoft był pierwszą firmą w 50-letniej historii unijnej polityki konkurencji, którą musieliśmy ukarać grzywną za niepodporządkowanie się naszym antymonopolowym decyzjom. Mam nadzieję, że nasza dzisiejsza decyzja zamyka ten ciemny rozdział.

Przypomnijmy, że KE w 2004r. nakazała gigantowi z Redmond dzielenie się dokładnymi danymi z konkurencją i uszczupliła jednocześnie budżet o kwotę 497 mln euro.

Microsoft nie dał za wygraną i w dalszym ciągu kontynuował swoją politykę jednocześnie składając odwołania.

Dopiero w ubiegłym roku po trzech latach prawniczych batalii Microsoft pogodził się z wyrokiem i oprócz zasądzonych 497 mln euro zapłaci odsetki w wysokości 402 mln euro.

Jak mówi stare porzekadło „chytry dwa razy traci„.

3 Komentarze

  1. A w tym czasie zarobili wielokrotność :) Być może teraz już zapłacą, ale tylko dlatego, że się uzbierało – to "następnego razu".

  2. nie powiem, że ta wiadomość nie poprawiła mi humoru :D, żeby jeszcze w mediach coś o tym było, ale podejrzewam, że przejdzie bez echa – kara nałożona już dawno i wtedy coś o tym było, a odsetki mało kogo pewnie zainteresują :(

Odpowiedz