Ogłoszono wydanie GitG 0.3.1, klonu narzędzia GitX, którego interfejs został napisany w GTK+. Aplikacja została zaprojektowana do szybkiego wyświetlania całej historii i podjętych działań w Git. W najnowszej wersji przepisano cały kod do języka Vala, z poprzedniego C. Ma to ułatwić dalsze prace nad programem, który od teraz używa także biblioteki libgit2, zamiast bezpośrednich komend Gita. Udoskonalono także cały interfejs, który lepiej integruje się z GNOME 3. Autorzy wypisali także braki, które powinny się pojawić w przyszłej wersji.
GitG 0.3.1 przepisany do języka Vala | OSWorld.pl http://t.co/9whGsatzJA via @OSWorldpl
Michał Olber liked this on Facebook.
Szkoda, że nie ma bindingu Qt5 do Vali
Jest QML i pyotherside.
W Vali podoba mi się fakt, że jest to język statycznie typowany, a równocześnie jego składnia jest prostsza niż C++ i nie trzeba pisać plików nagłówkowych. Ani QML, ani python tego nie zapewniają.
Programowanie to nie bajka… :-D
Składnia tam jest niemal nazistowska, która wymusza pewne zachowania by jakoś skompilować się do C nie powodując przy tym kolizji. Poza tym język nawet fajny, szkoda tylko że nie ma żadnego IDE do jego opanowania. Niby Mono Develop jest, ale tego cholerstwa nie umiem do ładu doprowadzić.
Ale fakt – wymóg plików nagłówkowych w C++ jest cholernie męczący. Bez dobrego refactora ciężko się pracuje, czekam na AppCode od JetBrains. To będzie chyba najlepsze IDE do C++
Dedykowanym środowiskiem jest Anjuta, ale aby móc z niej korzystać trzeba wygenerować projekt i do tego istnieje generator (w Ubuntu pakiet vala-gen-project). Mi tam składnia podoba się ;), denerwująca jest tylko ilość typów używanych w różnych bibliotekach. Pod tym względem lepiej wypada D.
„Ale fakt – wymóg plików nagłówkowych w C++ jest cholernie męczący.”
Ponoć komitet myślał nad tym i zdawał sobie sprawę z tego, że prędzej czy później będą musieli coś z tym zrobić, ale stanęło na później ;) Mają się tym zająć w C++14
To można rozwiązać bez ingerencji w sam język, tylko dodając jeden prekompilator czytający odpowiednie adnotacje.
Zamiast biadolić, zacznij programować.
Im się jakoś udaje i nie płaczą zbytnio
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTU2ODM
Chociaż w repo widać, że Linus nie ogarnia c++ to aplikacja jest i działa.
„Zamiast biadolić, zacznij programować.”
Już dawno zacząłem, ale nie używam C++, są lepsze języki.
„Im się jakoś udaje i nie płaczą zbytnio”
Oj płaczą, wiele osób narzeka na C++, stąd pojawiają się i stają coraz bardziej popularne takie rozwiązania jak D, Go, Vala i ostatnio Rust. Jedynie problemy z wykorzystywaniem bibliotek napisanych w C++ stanowią największą barierę z porzuceniem tego języka, czego dobrym przykładem jest Qt. Narzekanie na ten język zaczyna się wtedy, gdy ktoś popracuje więcej z innym językiem i dopiero wtedy widzi jak paskudne jest C++. Jest on jak niewygodne buty, które spełniają dobrze swoją rolę, jak się nie ma innych to lepiej w nich chodzić niż na bosaka, ale nie znaczy to, że można w nich podskakiwać z radości ;)
„Chociaż w repo widać, że Linus nie ogarnia c++ to aplikacja jest i działa.”
Raczej nie sądzę, aby pisał w C++ skoro go nie cierpi i napisał dużo tekstów dlaczego C jest lepsze do C++ ;) Pewnie front-end robi ten drugi, a on dodaje tylko kod w C.