Gnash 0.8.8 ze wsparciem VA-API i 100% kompatybilnością YouTube

Gnash 0.8.8 ze wsparciem VA-API i 100% kompatybilnością YouTube

przez -
2 686
Open Source

Nie tak dawno informowaliśmy o wydaniu Lightspark – Wolnym i Otwartym odtwarzaczu flash, który poczynił ogromne postępy z takimi cechami, jak LLVM używające silnika JIT, wsparcie dla uruchamiania wtyczek poza głównym procesem przeglądarki Firefox, oraz usprawnienia renderowania. Projekt poczynił również ogromne postępy, dzięki wsparciu społeczności i Fundacji Wolnego Oprogramowania.

Twórcy Gnash 0.8.8 deklarują nam 100% zgodność z wideo umieszczanym na YouTube.  Ponadto dodano możliwość przełączania się podczas pracy pomiędzy silniki renderujące Cairo, OpenGL i AGG. Cairo dodatkowo wspiera wiele różnych back-endów renderujących oraz eksperymentalny back-end DRM, w celu wsparcia OpenGL ES. Natomiast dzięki możliwości zmieniania pomiędzy FFmpeg i Gstreamera, można odtworzyć praktycznie każde wideo, czy dźwięk.

Dzięki integracji odpowiednich patchy: Nvidia VDPAU i AMD XvBA w celu obsługi VA-API (Video Acceleration API), użytkownicy procesorów graficznych: Intel Clarkdale/Arrandale (Core i3/i5 ze zintegrowanym GPU) z ostatnim wsparciem DRM VA-API, własnościowe sterowniki Nvidia z VA-API front-end, sterowniki AMD/ATI Catalyst z VA-API front-end, grafiki Pulsbo i S3 ze wsparciem VA-API mogą od teraz odtwarzać wideo w Gnash z użyciem VLD, iDCT, Motion Compensation, i Deblocking dla formatów MPEG-2/MPEG-4 ASP/H.263/H.264/VC-1/WMV3, wykorzystując po części procesor graficzny, razem z CPU.

Warto zaznaczyć, iż Adobe Flash Player wspiera dekodowanie z wykorzystaniem GPU jedynie na systemach Windows i Mac OS X, jednakże bez wsparcia VA-API, jak i VDPAU. Dodatkowo Gnash działa bardzo dobrze na 64 bitowej platformie Linux.

Gnash 0.8.8 można pobrać z  GnashDev.org.