GNOME 2.30

GNOME 2.30

przez -
3 1189
GNOME

Wydano środowisko graficzne GNOME 2.30. Najprawdopodobniej jest to ostatnie wydanie z serii 2.x, gdyż już na jesieni tego roku ma pojawić się wersja 3.0. Wydanie 2.30 zawiera głównie aktualizację oraz usprawnienia w aplikacjach. Nie dodano nowych aplikacji.

Mimo, że zmiany w aplikacjach są kosmetyczne, to wiele z nich zdecydowanie poprawia komfort pracy z daną aplikacją. W aplikacji Evince ulepszono obsługę wydruku. Pojawiła się możliwość skalowania dokumentów PSD przed wydrukiem. Dodano podgląd miniatur również dla plików online. W aplikacji File Roller pojawiła się możliwość automatycznej instalacji narzędzi do kompresji danych. Jeżeli w systemie brakuje bibliotek do odczytu danego archiwum, program uruchomi narzędzie PackageKit, które umożliwi doinstalowanie brakującego oprogramowania.

Menadżer plików Nautilus został wzbogacony o podgląd Split View, w którym na jednym ekranie możemy oglądać zawartość dwóch katalogów. Dodano też możliwość instalacji dodatkowych czcionek w systemie za pomocą Nautilusa

Dużo zmian znalazło się też w komunikatorze Empathy. Usprawniono działanie samej aplikacji oraz protokołu IRC. Poprawiona została konfiguracja czatowych kont Facebooka, oraz możliwość wyszukiwania dowolnego ciągu znaków w oknie czatu. Natomiast w przeglądarce internetowej Epiphany pojawiła się możliwość przechowywanie haseł stron WWW w bazie kluczy GNOME Keyring. Kolejną ciekawą opcją jest prosta możliwość wyłączania oraz włączania takich wtyczek jak Flash czy Java.