W dniu dzisiejszym pojawiła się najnowsza odsłona środowiska Gnome 2.22. Każdy zainteresowany może uaktualnić GNOME lub poczekać 6 miesięcy na kolejne wydanie tym razem 2.24. GNOME 2.22 nie przyniesie tak radykalnych zmian jak KDE 4. Liderzy projektu wyznają zasadę ewolucji niż nagłej rewolucji – GNOME 3.0. Do pobrania został udostępniony system GNOME Live, który prezentuje możliwości nowego GNOME. Ważniejsze zmiany jakie zaszły w tej wersji środowiska graficznego to:
- Cheese jest nową aplikacją przeznaczoną do obsługi kamer internetowych głownie pod kątem robienia zdjęć, nagrywania filmów w celu ich późniejszej prezentacji.
- Nowy, lepszy od GNOME-VFS sieciowy system plików o nazwie GVFS. System ten zapamiętuje zalogowanego użytkownika przez cały czas trwania sesji. Wiele dostępnych w tej chwili aplikacji środowiska Gnome już korzysta z GVFS
- Pełna obsługa DVD oraz cyfrowej telewizji (DVB).
- Wprowadzono otwarty program do odtwarzania animacji Flash o nazwie swfdec.
- Do programu pocztowego Evolution dodano obsługę kalendarza Google.
- Aplikację do obsługi zdalnych pulpitów „Remote Desktop Viewer”.
- Uproszczoną konfigurację klawiatur.
- Menadżer archiwów posiada obsługę kompresji LZMA (7-zip).
- Przeglądarka Epiphany dostała moduł powiadamiania o zakończonych transferach.
- Wprowadzono możliwość wprowadzenia komputera w stan hibernacji lub wstrzymania po zakończonym nagrywaniu płyt.
- unowocześniony moduł drukowania w edytorze tekstu.
- Przeglądarka dokumentów PDF zyskała zwiększoną prędkość działania, zużywa mniej pamięci RAM.
- Zintegrowano pakiet PolicyKit.
- Aplikacja Sound Juicer potrafi wykorzystywać więcej metadanych takich jak numer dysku.
- Wprowadzono wiele nowości mogących zainteresować osoby niedowidzące korzystające z programu Orca Screen Reader (program odczytujący z ekranu dla nie widzących).
- Ułatwienia w ustawieniach działania/zachowania myszy.
- Wprowadzono wiele zmian w programach systemowych min. w ustawieniach połączenia sieciowego można ustawić połączenia za pomocą PPPoE oraz GPRS.
Inne zmiany dotyczą kalkulatora, dodano tryb multiplayer w grze Chess. Pojawił się w systemie zaawansowany zegar światowy. Uaktualnieniu uległy tłumaczenia. Więcej na temat tego wydania, wraz z zrzutami ekranów można przeczytać i obejrzeć pod adresem http://library.gnome.org/misc/release-notes/2.22/.
Rzeczywiście, sporo zmian zaszło w nowym GNOME. Twórcy postawili sobie poprzeczkę wysoko. Jednakże stwierdzam, iż ta prostota ma swoje ograniczenia, które w późniejszym momencie się ujawnią. Faktem jest, iż jest to bardzo wygodne środowisko do pracy i dobre dla początkującego użytkownika, tak samo jak KDE czy XFCE. Oby tylko autorzy zmienili drogę rozwoju w nim :)
Drogi rozwoju szybko nie zmienią, o czym piszą na stronie projektu. Z tym KDE to bym nie przesadzał – sam co prawda używam, ale wypuszczenie bety czwórki jako wersji stabilnej było strzałem w nogę i może się niemiło odbić na postrzeganiu przez laików całości F/LOSS jako czegoś niedokończonego :/
Sądzę, że jeśli Gnome nie dostanie jakiegoś konkretnego kopa odnośnie rozwoju, to niestety, ale nie będzie to miłe dla tego środowiska. Dziwi mnie też fakt, że Canonical – twórca Ubuntu – pokazuje na swojej stronie jakie nowe funkcje zostały dodane do ich distro, mimo że większość z tych zmian dokonane zostały przez developerów Gnome. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że to nie jedyne zmiany w tym distro, ale nie zmienia to faktu, że są najbardziej forsowane.