GNOME 2.24

9
1327
GNOME
GNOME

Dzisiaj ukazała się oficjalna stabilna wersja środowiska graficznego GNOME 2.24. Nowa wersja tradycyjnie wnosi sporo nowych funkcji, drobnych udogodnień i łatek na błędy znalezione w poprzednim wydaniu. Nowe GNOME to między innymi trzecia odsłona komunikatora Ekiga. Prócz zmian w samym interfejsie, oferuje on funkcję monitorowania SIP, PBX, lepsze wsparcie dla kodeków wideo oraz udoskonalony tryb pełnoekranowy. Pojawił się także zupełnie nowy komunikator internetowy. Jego nazwa to Empathy i posiada wsparcie dla większości protokołów.

Panel Track Your Time Better pozwala na planowanie zadań, podobnie jak ma to miejsce w przypadku typowych organizerów. Mogą one być kojarzone z konkretnymi godzinami, sortowane, tworzone wykresy działalności, czy też oceniane, jakie zadania pochłaniają nam największą ilość czasu. Na wzór innych środowisk, GNOME od teraz oferuje tzw. kompaktowe widoki list, a rozmiar poszczególnych elementów, może być regulowany za pomocą zoomu. Wbudowany menadżer plików Nautilus obsługuje natomiast długo oczekiwaną funkcjonalność kart.

GNOME 2.24

Dodano kilka nowych wtyczek do Deskbara, mającego być uniwersalnym narzędziem do wyszukiwania, zarówno w systemie, jak i w wyszukiwarkach. Moduł konfiguracji rozdzielczości ekranu został rozbudowany pod kątem obsługi wielu monitorów jednocześnie. Aplet ustawień dźwięku wykorzystanie bibliotekę tematyczną libcanberra, dzięki czemu używanie np. alarmu powinno mniej kolidować z odtwarzaniem muzyki, graniem, czy oglądaniem filmów.

Udoskonalono wsparcie dla tunerów DVB, urządzeń sterującymi działającymi na podczerwień, a także wideo wysokiej rozdzielczości (HD), pochodzących z serwisu YouTube. Wprowadzono możliwość poruszania się po panelach za pośrednictwem klawiatury, poprawiono też screenreading. Programistów z pewnością zainteresuje wiadomość, że nowe GNOME bazuje na bibliotekach GLib 2.18 oraz GTK + 2,14.

Nautilus - GNOME 2.24

Pełna lista zmian wzbogacona o zrzuty ekranu nowych funkcji dostępna jest na stronie twórców. Pierwszymi dystrybucjami, które będą zawierać nowe GNOME będą prawdopodobnie openSUSE 11.1 i Ubuntu 8.10, których premiera planowana jest jeszcze w tym roku.

Źródło: dobreprogramy.pl.

Poprzedni artykułScalix jako alternatywa dla MS Exchange
Następny artykułKadu 0.6.5-beta2

9 KOMENTARZE

  1. Nie sadze by openSUSE czy Ubuntu byly pierwszymi dystrybucjami majace nowe GNOME w sobie. Mam Mandrive Cooker i swieze GNOME 2.24 juz od wczoraj. Dzis reszta aktualizacji :)

  2. ruach, Mandriva Cooker to jak openSUSE Factory, czy Fedora Rawhide. Nie porównuj linii testowej do stabilnej ;) .

    Jak na ironię, słowo w słowo ten sam tekst jest na niedobrychprogramach.pl…

    Wkleję mój tamtejszy komentarz:

    No toś się, Panie Autorze nieźle wykazał :] .

    * "Panel Track Your Time Better"

    Track your time better to nagłówek dokumentu release notes. Mowa w nim o aplecie Hamster.

    * "Pojawił się także zupełnie nowy komunikator internetowy. Jego nazwa to Empathy i posiada wsparcie dla większości protokołów."

    Empathy to właściwie żadna nowość, a obsługuje MNIEJSZOŚĆ protokołów, gwoli ścisłości :] .

  3. Chodziło o stabilne wydania dystrybucji. W takim Rawhide rozwojowe Gnome było chyba już od wydania F9. W innych (chyba większości) rozwojowych repozytoriach popularnych dystrybucji też tak jest.

  4. Owszem Mandriva nowe gnome będzie miała jako pierwsza (oficjalna wersja planowana na 9 październik) ale wątpię że masz wersję rc2 skoro została wydana dopiero dzisiaj. Chyba że aktualizowałeś z cookera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj