GNOME 3.10 będzie posiadał wersję dla Waylanda i X.Org Servera

9
1466
GNOME
GNOME

Matthias Clasen z ekipy GNOME zapowiedział po odbytej niedawno konferencji GUADEC 2013, że GNOME 3.10 będzie posiadał gotową wersję dla Waylanda. GNOME Shell będzie działał bezpośrednio na KMS jako Kompozytor, a Mutter będzie na bieżąco aktualizowany. Konfiguracja wyświetlacza powinna być w pełni działająca, a metody wejścia będą działały po stronie klienta IBus. Biblioteka GTK+ powinna być w pełni backendem Waylanda. Obsługa X.Org Servera nie zostanie jeszcze porzucona i będzie można bez problemu korzystać ze środowiska, na dystrybucjach nie posiadających Waylanda.

ŹRÓDŁOblogs.gnome.org
Poprzedni artykułProjekt Manjaro udostępnia wszystkie źródła na GitHubie
Następny artykułJesień Linuksowa 2013 – rozpoczęto głosowanie na prelekcje
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

9 KOMENTARZE

  1. Świetnie. Moim kontrowersyjnym zdaniem jedno z najlepszych środowisk na linuxa. KDE jest ok ale mam co do niego podobne odczucia co Torvalds. Testuję go conajmniej raz w roku ale za każdym razem kończe poirytowany

    • Świetne środowisko i odważnie prze do przodu. Używam obu, choć obecnie mam Manjaro z xfce. Kiedyś tylko KDE, ale po wydaniu GS od wersji 3.2 używam na stałe. Nie lubię wojenek w stylu "które lepsze", bo – wbrew opinii wielu – jak widać z zapowiedzi tutaj – GNOME nie jest wcale takie zacofane. Widać developerzy idą odważnie do przodu. To środowisko pod względem wygody rzeczywiście stoi na bardzo wysokim poziomie mimo dość młodego wieku (GS). Unity osobiście nie lubię ze względu na wygodę użytkowania właśnie, w GNOME za to czuję się jak ryba w wodzie.

    • Gnome jest zacofane technologicznie.

      Po pierwsze GTK – powolny bubel i tragikomiczny hack na brak obiektowości w C wynikły z nieumiejętności używania właściwych narzędzi do danego zadania, czyli C++.
      Po drugie całkowite olewanie standardów, przede wszystkim freedesktop.org, których to olewanie jest tak głęboko zaszyte w kodzie, że wymagałoby przepisania GTK i Gnome absolutnie od zera.
      Już te dwa problemy skreślają GTK i Gnome jako rozwiązania na przyszłość.

      Te buble żyją, bo żyje jeszcze ich społeczność.
      Niestety, bo to trzeci gwóźdź do trumny Gniotów. A mianowicie ich samolubność, zapatrzenie w siebie i nieliczenie się z innymi. Podczas gdy Qt dąży do ujednolicenia Look&Feel tak, żeby użytkownik końcowy nie widział nawet czy używa programu na GTK czy Qt, Gnomowny robią dokładnie coś odwortnego. Zamknięci w swoim światku olewają standardy, tworzą własne buble (pamięta ktoś dymki powiadomień?) olewając zdanie i potrzeby innych.

      G jak Gówno. Taka jest prawda.

    • Pojechałeś mocno, ale prawda jest taka, że trudno się nie zgodzić. Bawię się ostatnio Gnome, ale skonfigurowanie tutaj czegokolwiek to albo dłubanie w rejestrze a'la windows albo się po prostu nie da. KDE jest pod tym względem lata świetlne do przodu. Już nie mówiąc o wyglądzie kodu, który w przypadku gtk+ jest po prostu tragiczny. Przykro mi, ale obecne GUI tak daleko wyewoluowały, że używanie C (bo C++ tego nazwać nie można) najzwyczajniej mija się z celem. Qt jest o niebo wygodniejszy.

    • Osobiście o wiele bardziej cenie sobie sposób customizacji GNOME niż KDE. W tym pierwszym mogę naprawde szybko napisać rozszeżenie w JS, które będzie odpowiadało dokładnie moim potrzebom. Wole to niż bawienie się z niezliczoną liczbą graficznych kontrolek jak pod Windowsem czy KDE…

      Co do pisania aplikacji pod specyficzny toolkit – GTK to nie tylko GNOME, a QT to nie tylko KDE. To że używasz GNOME wcale nie znaczy że musisz kożystać z rozwiązań pisanych w GTK. Jeżeli martwisz się o programistów, chcących pisać aplikacje w "oficjalnym" toolkicie Gnome – oni wcale nie mają tak źle, część z nich bardzo ceni sobie że piszą w C a nie jego rozszeżeniu (które również kuleje jeśli chodzi o gui – gdyby tak nie było, qt nie musiał by dostarczać kompilatora metaobiektów), druga część pisze w Vala, i wychwala ten język pod niebiosa.

  2. W sumie gnome 3 jakoś sobie radzi. Od środowiska w którym (słusznie) krytykowano nawet font przeszło do czegoś, co ma nawet ciekawe projekty (choćby ostatnia kampania na rzecz lepszej anonimowości).

    Niestety sposób kierowania rozwojem oraz psucie (już i tak takiego sobie) gtk to skutki wpływu Red Hat.

    Naprawdę nie wiem co właściwie Red Hat stara się tu osiągnąć i w którą stronę ciągnie gnome…

  3. No nie do końca "w pełni backendem Waylanda" i "obsługa X.Org Servera nie zostanie jeszcze porzucona". To ma być raczej testowe wsparcie Waylanda. Xorg ma być wciąż głównym serwerem wyświetlania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj