GNOME 3.10 z eksperymentalną obsługą Waylanda, nowymi paskami nagłówków i menedżerem oprogramowania

GNOME 3.10 z eksperymentalną obsługą Waylanda, nowymi paskami nagłówków i menedżerem oprogramowania

przez -
21 1624
GNOME

Projekt GNOME ogłosił wydanie GNOME 3.10, w którym dokonano 34786 zmian, z pomocą 985 osób. Dodano eksperymentalną obsługę Waylanda, która umożliwia uruchamianie GNOME i program przy jego pomocy. Umożliwi to wielu programistom testowania działania ich oprogramowania. Nad obsługą Waylanda współpracują także Intel i Red Hat. Programiści dodali także nowe, przeprojektowane menu systemowe, składające się z tylko pojedynczego menu, zamiast z wielu. Zawarte są w nim najważniejsze informacje o stanie komputera, w tym pasek jasności ekranu, tryb samolotowy, głośność, sieci internetowe.

Wprowadzono paski nagłówków, które są połączeniem pasków tytułowych i narzędziowych. Wygląda to bardzo schludnie i estetycznie, a jednocześnie umożliwia używanie bardziej dynamicznych interfejsów programów, których elementy kontrolne dostosowują się do bieżącego widoku, a przyciski zamknięcia są zawsze obecne, niezależnie od tego, czy okno jest zmaksymalizowane czy nie.

Dodano Menedżer oprogramowania, który ułatwia wyszukiwanie i instalowanie aplikacji. Jego wygląd przypomina Centrum Oprogramowania Ubuntu, jednakże jest jeszcze uboższy w funkcje. Aktualnie można przeglądać, instalować i usuwać programy, a także instalować aktualizacje. Planowane jest dodanie ocen użytkowników, komentarzy i zrzuty ekranów.

Deweloperzy dodali nowy mechanizm geolokalizacji – Geoclue, który umożliwia automatyczne ustalanie położenia, używając różnych danych, jak np. GPS i internet. Mechanizm ten jest używane w wielu programach, dostępnych w GNOME.

Programy domyślne w GNOME 3.10:

  • Music – Muzyka, odtwarzacz muzyczny, wzorowany na Rhythmbox i Banshee
  • Maps – Mapy, oparte na danych OpenStreetMap. Wykorzystywany jest w nich mechanizm geolokalizacji – Geoclue
  • Photos – Menedżer zdjęć wzorowany na Shotwell, z obsługą Flickr i technologii DLNA
  • Notes – Notatki wzorowane na Tomboy, z obsługą ownCloud
  • Clock – Zegar z obsługą geolokalizacji
  • Tweaks – Narzędzie dostrajania
  • Web – przeglądarka internetowa, wzorowana na Epiphany, z domyślnym silnikiem wyszukiwania DuckDuckGo
  • Boxes – maszyny wirtualne. Dodano możliwośc importowania obrazów systemów plików QEMU (.cow, .qcow i .qcow2), surowych obrazów dysków (.img), VirtualBox 1.1 (.vdi), VMWare 3 i 4 (.vmdk), VirtualPC (.vpc) i obrazów skompresowanych urządzeń Loop systemu Linux (.cloop).