GNOME 3.12 z poprawną obsługą HiDPI i wieloma zmianami

7
1654
GNOME
GNOME

Projekt GNOME ogłosił wydanie GNOME 3.12, w którym dokonano 34236 zmian, z pomocą 1140 osób. Menedżer oprogramowania dla środowiska GNOME otrzymał możliwość instalowania pojedynczych pakietów oprogramowania, instalowanie pakietów zawierających repozytoria oprogramowania, a także przeglądanie i usuwanie używanych repozytoriów osób trzecich. Pojawiła się automatyczna ocena programów oraz zrzuty ekranu programów. Poprawiono wydajność często wykonywanych zadań, jak wyszukiwanie i instalacja.

Przeprojektowano Odtwarzacz filmów, w tym dodano całkowicie nowy widok odtwarzania oraz nowy pełnoekranowy wygląd. Nowa wersja umożliwia przeglądanie filmów z komputera i z sieci. Potrafi odtwarzać takie serwisy, jak: Rai.tv, serwis filmowy Guardiana, Blip.tv oraz zwiastuny filmowe Apple. Dodano także integrację z popularnym serwisem Pocket, co umożliwia oglądanie zapisanych filmów później.

Edytor tekstu gEdit otrzymał nowy wygląd. Wszystkie dotychczasowe funkcje przeniesiono w bardziej zwarty interfejs. Specjalne widżety typu popover służą do wybierania formatu dokumentu i szerokości tabulacji. Ujednolicone ujednolicone zarządzanie panelem bocznym także zwalnia więcej miejsca na pliki, jednocześnie zachowując wszystkie swoje istniejące funkcje. Dodano nowy skrót do otwierania ostatnio zamkniętej karty (Ctrl+Shift+T) oraz skróty do zmieniania wielkości liter.

Dodano wskaźnik sieci przewodowych do obszaru stanu systemu, a także umożliwiono tworzenie katalogów programów przez użytkownika. Udoskonalono proces aktualizowania oprogramowania. Dopracowano cały interfejs graficzny, w tym:

  • Okna dialogowe są teraz wyświetlane na ekranie podglądu
  • Motyw wyglądu i ikony otrzymały wiele małych poprawek
  • Animacje zostały udoskonalone tak, aby były subtelniejsze
  • Karty i wiele okien dialogowych otrzymały spójniejszy i piękniejszy wygląd
  • Udoskonalono obsługę wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości, w tym ekran podglądu, górny pasek, ekran blokady i systemowe okna dialogowe

Nowości dla programistów, administratorów systemów i dystrybucji:

  • Nowe widżety biblioteki GTK+
  • Zintegrowane API powiadomień
  • Nowe API uruchamiania procesów
  • Ulepszona dokumentacja dla programistów
  • Obsługa technologii Wayland jest gotowa do testowania
  • Aktualizacje usługi Tracker
  • Rozszerzenia biblioteki Grilo za pomocą języka Lua
  • Ulepszone dekoracje okien po stronie klienta
  • Ulepszone dowiązania do języka Python
  • Ulepszona wielosystemowość
Poprzedni artykułFacebook przejmuje Oculus VR – zagrożenia i nadzieje [akt. x2]
Następny artykułFSFE i Open Forum Europe z listem do Instytucji Europejskich o lepsze wsparcie otwartych standardów
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

7 KOMENTARZE

  1. Trzeba przyznać się, że GNOME 3 nabiera kształtów bardzo konkretnych, które przyciąga zwrozkiem. Gdy patrzę na GNOME 3.0 i 3.12 zmiany w interfejsie są spore. Na początku miałem mieszane uczucia, ale teraz zaczyna wyglądać to fajnie. Można odnieść wrażenie, że kroją, ale jednak sensownie, ponieważ jest wygodnie. Tak powinno prezentować się środowisko graficzne 21 wieku dla wszystkich, fakt narzucają swoje rozwiązania, ale wreszcie skończą się problemy typu: nie działa bo używasz A, drugi B, drugi C itd. Świetnie, że poszli w inną stronę niż KDE, ponieważ oba środowiska graficzne będą się cechować czymś innym: GNOME dla ludzi, którzy chcą mieć prosty i elegancki interfejs, a KDE dla ludzi, którzy lubią mieć po swojemu (chociaż już wyrastam z po swojemu…).

    • Fajnie że jest jakaś alternatywa dla „tradycyjnego” pulpitu. Skoro ma to kto tworzyć i im się chce to niech sobie tworzą. Nie zmieni to jednak faktu, że ta „nowoczesność i elegancja” jaką oferuje GNOME 3.x jest totalnie niewygodna i niefunkcjonalna;P
      I nie pisze tego osoba, która zainstalowała sobie to środowisko i po paru godzinach się zraziła, nie odkrywszy jego zalet. Siedziałem na GNOME 3.x kilka miesięcy i muszę powiedzieć, że choćby takie XFCE ani nie jest może eleganckie ani nowoczesne, ale przyjemnie się na nim pracuje, czego o nowoczesnych GNOME 3.x i Unity powiedzieć nie można.
      Ale jak się komu podoba to niech sobie siedzi, się nie wtrącam, wyraziłem tylko swoje zdanie;)

    • Co to znaczy niewygodna i niefunkcjonalna? O ile, że dla ciebie jest niewygodna mogę zrozumieć, ponieważ nie każdy musi tak lubić, ale niefunkcjonalna? Jakoś nie zauważyłem, żebym na GNOME 3 nie mógł robić dokładnie tego samego co robie na KDE 4. Prosty przykład, na nowym Nautilusie pracuje mi się lepiej, niż na starym i powiem, że podobnie do Dolphina. Nautilus wcale nie jest ubogi jak się wydaje, to samo nowy Gedit – wydaje się okrojony, a zostało w nim wszystko, tyle, że na zewnątrz ma mniej ikon. Nawet powiedziałbym, że moje ulubione KDE 4 bardziej mnie zawodzi, ponieważ nie wszystko w nim działa idealnie (np. program do obsługi Bluetooth działa jak mu się podoba), a w GNOME 3 czego bym nie dotknął, zawsze działa.

  2. Wszelkich niezadowolonych lub lubiących eksperymenty zachęcam do testowania mniej popularnych środowisk. Na co dzień używam Fluxboksa, na boku testuję Openboksa i Enlightenment. Dla wielu mogą być prawie idealne (piszę „prawie”, bo w każdym czegoś drobnego zawsze będzie brakować).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj