GNOME 3.2

28
3910
GNOME
GNOME

Wydane zostało środowisko graficzne GNOME 3.2, które udostępnia sporo poprawek oraz różnego rodzaju ulepszeń. Nowe GNOME jest wydawane co sześć miesięcy. Od ostatniej wersji, 3.0, około 1270 osób dokonało mniej więcej 38500 zmian w środowisku GNOME. Zmiany jakie zostały wprowadzone, są podyktowane głównie niezadowoleniem użytkowników, a w szczególności Linusa Torvaldsa, z poprzedniej wersji – GNOME 3.0. W środowisku znajdziemy między innymi GTK+ 3.2.

Od razu zauważalną zmianą jest zwiększony obszar służący do zmiany rozmiaru okien. Poprawiono również wielkość pozostałych kontrolek oraz przycisków. Są teraz one zdecydowanie wygodniejsze w użyciu zwłaszcza dla komputerów z małymi ekranami.

Poprawione zostały ustawienia systemu (System Settings), gdzie dodano odnośniki kierujące do powiązanych ustawień w innych panelach. Na przykład sekcja ustawień klawiatury zawiera teraz odnośnik do układu klawiatury.

Kolejne zmiany w wyglądzie i zachowaniu GNOME 3.2 to:

  • wzmocnienie efektu wyróżnienia, że dany program jest uruchomiony
  • możliwość konfiguracji powiadomień niezależnie od stanu komunikatora
  • możliwość zmiany domyślnego programu obsługującego kalendarz
  • stan naładowania akumulatora jest teraz wyświetlany za pomocą pasków

Powiadomienia w dolnym prawym rogu ekranu mogą zawierać teraz licznik. Dzięki temu można zobaczyć, ile jest nieprzeczytanych wiadomości bez konieczności otwierania programu pocztowego lub okna rozmowy.

Kolejną ciekawą zmianą jest pojawienie się opcji Online Accounts. Umożliwia ona zarządzanie dokumentami, plikami i kalendarzami umieszczonymi w Internecie. Funkcja ta integruje się między innymi z Google Docs i Google Calendar.

Aby sprawdzić działanie GNOME 3.2 można skorzystać z gotowych paczek dostępnych w repozytoriach popularnych dystrybucji Linuksa, lub pobrać przygotowane obrazy LiveCD z tym środowiskiem, oparte o system openSUSE.

Kolejna stabilna wersja – GNOME 3.4 powinna pojawić się w kwietniu 2012 roku. Szczegółowe informacje dostępne są w oficjalnym ogłoszeniu.

W głowie rodzi się pytanie. Czy GNOME 3.2 jest już na tyle dojrzałe by móc na nim pracować, czy jednak pozostać przy GNOME 2 lub jego forku The Mate Desktop Environment.

Poprzedni artykułApiTrace 2.0
Następny artykułNagrania z dziesięciolecia polskiej Wikipedii

28 KOMENTARZE

  1. Mam na lapku z ATI Mobility Radeon 5800 Gnome 3.0 i działa. Choć na komputerach z radeon xpress 200 zamula, a wręcz uniemożliwia pracę. Jest to dosyć stary układ i może z tego względu nie ma pełnego wsparcia. W Gnome 3 jest możliwość przełączenia w interfejs standardowy (a'la Gnome2) i tam działa wszystko normalnie łącznie z grami w 3D. Oczywiście piszę o sterownikach własnościowych catalyst. Dystrybucja Arch Linux.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj