GNOME 3.20 z działającą sesją Waylanda

GNOME 3.20 z działającą sesją Waylanda

przez -
8 2967
GNOME

Ogłoszono wydanie GNOME 3.20, w którym dokonano 28933 zmian, z pomocą 837 osób. Nowe wydanie nosi nazwę Delhi w uznaniu dla zespołu organizującego tegoroczną konferencję GNOME.Asia. Wprowadzono łatwą aktualizację systemu operacyjnego. Można to zrobić przy pomocy menedżera oprogramowania i nie trzeba już przeprowadzać nowej instalacji ani używać narzędzi wiersza poleceń. Ulepszono także sam proces instalacji aktualizacji. Instalacja nowości ma miejsce, kiedy system nie jest uruchomiony, aby zwiększyć bezpieczeństwo i zapobiec możliwym błędom.

Prace nad obsługą Wayland w GNOME trwają już od długiego czasu i sporo pracy zrobiono właśnie w tej wersji. Funkcje ukończone przed wydaniem 3.20 obejmują przewijanie kinetyczne, „przeciągnij i upuść”, powiadamianie o uruchamianiu programów, wklejanie środkowym przyciskiem myszy i wiele więcej. Waylanda można wypróbować, wybierając „GNOME (Wayland)” z menu pod przyciskiem przekładni na ekranie logowania. Niektóre funkcje są niedostępne w Wayland, w tym współdzielenie pulpitu i obsługa tabletów graficznych firmy Wacom.

GNOME 3.20

Do Menedżera zdjęć dodano obsługę edycji, a nowe funkcję są proste i łatwe w użyciu. Pojawiły się funkcje: eksportu, obracania, dopasowywania kolorów, drukowania, tworzenia kopii zapasowej, eksportowania i wiele innych.

GNOME 3.20

Dodano okno skrótów, gdzie nowi użytkownicy poznają skróty klawiszowe oraz gesty wielopunktowe. W GNOME 3.20 wiele programów posiada okna skrótów, w tym Menedżer plików, Odtwarzacz filmów, Menedżer zdjęć, gedit, Builder, Mapy.

GNOME 3.20

W obszarze powiadamiania można w końcu kontrolować multimedia, przy użyciu opcji tam dostępnych. Wyświetlana jest nazwa i wykonawca obecnie odtwarzanej ścieżki, którą można wstrzymywać i wznawiać, a także przechodzić do następnej i poprzedniej ścieżki. Ta nowa funkcja działa z wieloma odtwarzaczami muzyki dzięki powszechnie stosowanym standardzie MPRIS.

GNOME 3.20

Ulepszono menedżer plików, w tym skupiono się na wyszukiwaniu: zreorganizowano filtry oraz znacznie uproszczono interfejs użytkownika. Wyszukiwanie jest także dokładniejsze. Naprawiono problemy z wydajnością, a interfejs jest dużo szybszy. Okno preferencji zostało zmniejszone, można teraz włączyć funkcję usuwania plików bez przenoszenia ich do kosza, tworzyć dowiązania symboliczne, czy wyszukiwać rekursywnie.

O reszcie zmian można poczytać bezpośrednio na stronie.