Wydane zostało środowisko graficzne GNOME 3.4, które udostępnia sporo poprawek oraz różnego rodzaju ulepszeń. Nowe GNOME jest wydawane co sześć miesięcy. Od ostatniej wersji GNOME 3.2, około 1275 osób dokonało mniej więcej 41000 zmian w środowisku GNOME. W tym cyklu wydawniczym mocno skupiono się na programach użytkownika. Wydanie to zawiera także GTK+ 3.4, Clutter 1.10 i Glib 2.32.
Dokumenty, to nowy program który umożliwia łatwe przeglądanie, organizowanie i wyszukiwanie dokumentów. Odświeżono interfejs użytkownika i dodano możliwość tworzenia kolekcji dokumentów, oraz obsługę drukowania. Aktualizację otrzymał także Menedżer Kontaktów, w którym główna lista razem z układem informacji o kontaktach została udoskonalona. Dodano sporo nowych funkcji, w tym powiązywanie sugestii i nowy wybór awatara.
Przeglądarka internetowa Epiphany, została przemianowana na Web. Dodano nowy interfejs użytkownika z przeprojektowanym paskiem narzędziowym i „super menu”. Ulepszono wydajność i przeglądanie historii.
Spore zmiany zaszły w Narzędziu do obsługi dysków, który nazywa się teraz Disks. Został on całkowicie przeprojektowany, lepiej integrując się ze środowiskiem GNOME. Niestety, ale usunięto kilka funkcji, m.in. Mapowanie Urządzeń/LVM2 i MD-RAID wyświetlają tylko informacje o nich. Natomiast autorzy dodali możliwość dodawania i modyfikacji wpisów w /etc/fstab
i /etc/crypttab files
, odzyskiwanie obrazów oraz tworzenie obrazów dysków.
W Aktywnościach nie zaszło wiele zmian w wyglądzie, dodano natomiast możliwość wyszukiwania dokumentów i plików.
Dużą nowością jest Menu Programu, które rozwija się po najechaniu Ikony Nazwy Programu tuż obok Przycisku Aktywności. Są w nim opcje programu, zakładki, historia itp. Aktualnie korzystają z niego liczne programy, jak Web, Kontakty i Dokumenty.
Zaktualizowano Ustawienia Systemowe, Menu Systemowe oraz Uniwersalny Punkt Dostępu. Dwa ostatnie pozwalają na robienie zmian, bezpośrednio z rozwijanego menu.
W Menu Systemowym, które znajduje się pod nazwą zalogowanego aktualnie użytkownika dodano opcję Dodawania Kont Sieciowych, w tym XMPP, Windows Live Messenger, czy Facebook.
Bardzo ciekawą nowością są tzw. Boxes, które służą do uruchamiania maszyn wirtualnych lub zdalnego łączenia się z innymi maszynami. Do działania jest wykorzystywany Qemu, libvirt-glib, libosinfo, gudev, vala, gtk+, clutter-gtk.
Reszta zmian:
- Animowana tapeta, która zmienia się w zależności od pory dnia (tylko domyślny motyw)
- Płynne przewijanie
- Mniejsze i smuklejsze paski przewijania
- Lepsze wsparcie dla Waylanda
- Nowe ustawienia powiększania
- Lepszy tryb wysokiego kontrastu
- Ulepszona integracja z programem Orca
- Menedżer plików Nautilus zawiera teraz funkcję Cofnij, która umożliwia przywracanie wprowadzonych zmian
- Narzędzie do obsługi kamer internetowych Cheese używa teraz WebM jako domyślny format nagrań wideo (zamiast formatu Theora)
- Lepsza obsługa sprzętu
- Ulepszone ustawienia systemu: lepiej wyglądający panel zasilania, układ panelu sieci, który umożliwia zapominanie konfiguracji poszczególnych sieci, łatwiejsza nawigacja, poprawiona obsługa tabletów graficznych firmy Wacom
- klawisze Ctrl+Shift+Alt+R
Płynniejsze nagrania wideo, dzięki wbudowanej funkcji nagrywania ekranu, Aby użyć wystarczy nacisnąć
to jest jakaś kpina … żeby dopiero teraz dodano funkcję płynnego nagrywania pulpitu? Przecież wcześniej w ogóle nie dało się normalnie nagrać w Gnome3 sesji bo po minucie zasoby wszystkie były zajęte przez recorder. Jest się czym naprawdę chwalić. Albo funkcja cofnij w Nautilusie. :/ Teraz? Gdzie tu jest użyteczność? Po kilku latach z Gnome teraz na KDE 4.8.2 przyszło mi pracować. I ciężko będzie wrócić. Jeśli słyszy się o takich "nowościach" jak powyżej.
Panel zarządzania energią to jest kpina! Dla kogo on jest? Dla idiotów? Żeby w ogóle wyłączyć wygaszanie ekranu musiałem używać dconf-editora, albo wtyczkę zainstalować (Presentation Mode). No ludzie. Przecież to jest totalnie głupie z perspektywy logiki. Trzeba coś (wtyczkę) włączyć, żeby inne coś (wygaszanie ekranu) wyłączyć. ??? :D Teraz w końcu nie trzeba zooma ustawiać w dconf-editorze. Wreszcie dodali możliwość manipulowania nim. Ale cóż z tego jeśli sam zoom powoduje artefakty gdy jedno okno zachodzi na drugie? Nie pomnę o tym, że teraz wszystkie wtyczki, które były kompatybilne z Gnome 3.2 muszą zostać przepisane by działać pod Gnome 3.4 – to jest właśnie ta pozorna prostota. Jeszcze tylko jedna uwaga – po aktualizacji do Gnome 3.4 animacje i przesuwanie okien straciły u mnie na płynności. Sprawdzałem na Archu z repozytorium testing jak i na Ubuntu 12.04 – to samo. Brak płynności, którą można było odczuć w Gnome 3.2. ???
Na plus – panel do tabletów. Fajnie zaprojektowany i świetnie działa. No i jak zwykle wygląd. Temat Adwaita bardzo mi się podoba. Jest świetnie zintegrowany z aplikacjami i świetnie w nim wygląda każda aplikacja. Nie trzeba się dłużej martwić o integrację aplikacji GTK z QT. Gnome 3 robi to z automatu. I to tyle plusów dla mnie.
Testowałem nowe Unity na Ubuntu 12.04 i powiem szczerze – lepiej to wypada niż najnowszy Gnome.
GNOME 3.4 to kolejne nieporozumienie i jeden wielki badziew. Zawiesza się i nie działa płynnie. Zmiany jakie dodają spowodowały że korzystam z Xfce. Już Explorator Windows działa lepiej niż to nowe GNOME.
Ale ta wbudowana funkcja to miała problemy, bo z tego co pamiętam, to używając zewnętrznych programów nie było problemów z tym. Zatem dobrze, że w końcu to poprawili.
Siedziałem może krótko na nowym GNOME 3.4 to nie jestem w stanie dokładniej określić jego większych wad. Aktualnie natomiast przesiaduję na Xfce 4.8 i mam nadzieję, że w repo Ubuntu pojawi się Xfce 4.10, które niedługo ma swoją premierę :)
Gnome 3 – to się nazywa koncertowo sp..artolić całkiem udany soft i wciskac ludziom kit, że system wybitnie dla tabletów jest równie wspaniały do obsługi na stacjonarce/lapku. O ciągłych niedoróbkach, brakach nie wspomnę. Zresztą, KDE4, nawet w ostatniej wersji to dla mnie tez porażka. Innowacyjne bo masa pierdolników kolorowo-wystrzałowych, a tak to muł. Skopano KDE, zwalili Gnome, Amarok czy Digikam to też kombajny-porażki, XFCE to jakaś rachityczna kopia/żart z Gnoma. Poczekam kilka lat, na razie siedzę na Gnome 2.6.32, może nie jest idealny, ale na pewno lepszy, mniej wymagający, bardziej intuicyjny i/lub pod wieloma względami prostszy od w/w. Zgłaszanie błędów/braków funkcjonalności w dzisiejszych czasach to w większości strata czasu.
Mam dokładnie tak samo. Przez długi czas bardzo dobrze pracowało mi się na KDE 3.X. Po wyjściu 4.x do dziś nie mogę się do tego środowiska przekonać.
Próbowałem z Unity, ale zjada mi baterię raz dwa i jest bardzo mulące oraz ciężko się na tym pracuje – zwłaszcza jak się korzysta bardziej z klawiatury niż z myszki.
Najnowsze Gnome tak samo. Próbowałem to uruchomić i popracować. Nie da się. Non stop coś nie działa, coś jest nie tak.
Zostałem na starym i sprawdzonym Gnome 2.X.
Ja, jak ostatnio postanowiłem spróbować tego nowego GNOME (3.2), to mi się w ogóle nie uruchomiło, pisząc, że "coś poszło nie tak". Thank you, cpt. Obvious.
GNOME 3 jest straszne. Nienawidzę mody na tabletyzację i smartfonizację komputerów. Współczuję dzisiejszym dzieciom, bo gdy podrosną, to nie zaznają już nigdy smaku prawdziwego komputera, jeśli takie środowiska graficzne zdominują rynek.
Moje ulubione środowisko to KDE 4 i polecam je wszystkim. KDE to ogromne osiągnięcie wspólnoty Wolnego Oprogramowania i to tym środowiskiem trzeba zachęcać ludzi do przechodzenia na GNU/Linux. KDE 4 jest stylowe, piękne, nadzwyczaj funkcjonalne i nie chowa przed użytkownikiem możliwości, jakie daje komputer. KDE 4 przewyższa elegancją (i oczywiście funkcjonalnością) nawet interfejs Aqua w Mac OS X, który jest uważany za przykład doskonałego wzornictwa w dziedzinie interfejsów graficznych. Gdy pojawi się Windows 8, KDE może być głównym argumentem przejścia na GNU/Linux dla użytkowników Windows, którzy stwierdzą, że Windows nie ma przyszłości z interfejsem Metro. Boże daj, niech KDE prężnie się rozwija, pokładam w nim wielką nadzieję i uważam za jeden ze strategicznie kluczowych projektów. Należy też zauważyć, że obecnie KDE jest bardzo stabilne, o czym przekonuję się sam, pracując w tym środowisku na Fedorze.
Do wczoraj miałem to środowisko. Pracowało się na tym jako tako. Co chwila coś nie działa, ale dawałem mu szansę. No bo to nowe, trzeba zgłaszać błędy i tak dalej. Do wczoraj kiedy wszystko padło i nie chce się już GNOME uruchomić. Wywaliłem je. Gnome 3.x to gówno.
[…] energii Intel RC6 (opcja i915.i915_enable_rc6=1) dla procesorów Sandy Bridge, stabilną wersję GNOME 3.4, GIMP 2.8-RC1, platformę OpenStack 5 "Essex". Znalazłeś błąd w newsie? Kliknij i zgłoś […]
Dużo bardziej przemawia do mnie Unity, pomimo, że szybkością "nie grzeszy". Wydaje mi się jednak, że dużo większość społeczność posiada Gnome, co daje mu przewagę w szybszym rozwoju. No cóż, zobaczymy, jak to wszystko będzie się rozwijało.
Zaktualizowałem sys i od razu pożałowałem. Nowy GNOME 3.x co to k…jest.. Ewolucja? Cholera.. idzie nowe, już niedługo odpadną nam kciuki. Jakiś czas temu straciłem szacunek dla KDE i jego plasmy. Teraz odpadł GNOME, o ironio dziś KDE urosło w moich oczach, na bezrybiu okazało się, że da się strawić. GNOME 3.x to totalna porażka. Siedzę przy nim od 3 godzin szukając czegokolwiek co zatrzyma mnie przy tej nowości. Niestety jak dla mnie shit kompletny. Takie coś to się w telefonach instaluje a nie na desktopie. Cała nadzieja w MATE.
[…] Red Hat Enterprise. Najnowsza wersja zawiera środowiska graficzne KDE SC 4.8, Sugar 0.96 oraz GNOME 3.4. Pojawiło się jądro Linux 3.3.4, LibreOffice 3.5, Scribus 1.4, Blender 2.6.1, Calibre 0.8.39, […]
[…] najnowsze LXDE (domyślne środowisko), GNOME 3.4 oraz KDE SC 4.7.4. Prócz tego znajdziemy VirtualBox 4.1.4, Wine 1.5.4, LibreOffice 3.5.3, ADRIANE […]
[…] 2.15, GCC 4.7 i GRUB 2.0. Pojawiły się nowe wersje środowisk graficznych: KDE 4.8.4, Xfce 4.10 i GNOME 3.4, które zostały maksymalnie dopasowane do systemu i są jego integralną częścią. openSUSE 12.2 […]
[…] wsparcie dla text-to-speech, zmianę aktywności oraz nowy ekran powitalny. Pojawiło się wsparcie GNOME 3.4, udoskonalono zarządzanie przestrzenią dyskową, dodano wsparcie DisplayLink USB […]
[…] mowy oraz instalacji z użyciem NBD lub iSCSI. W systemie znajdziemy środowiska graficzne: GNOME 3.4, KDE SC 4.8.4, Xfce 4.8. Dodano także PackageKit, bibliotekę libav, MPlayer, mencoder, VLC, […]
[…] kontrolą jądra Linux 3.6.7 oraz serwera graficznego X.Org Server 1.13.0. Dostępne są pulpity: GNOME 3.4, KDE SC 4.9.4, Xfce 4.10, XBMC 11.0, Openbox 3.5.0, wraz z pakietami: Bind 9.9.2, OpenLDAP 2.4.30, […]
[…] Myliłby się jednak ten, kto posądzałby Slackware o przypadłość, która trapi Debiana, gdzie nawet najnowsza wersja wyposażona jest w pakiety dość leciwe (mierząc miarą tempa zmian projektów Open Source), jak choćby Xfce 4.8 czy GNOME 3.4. […]