GNOME planuje port na Waylanda

21
1745
GNOME
GNOME

Matthias Clasen, jeden z głównych deweloperów GNOME, zaproponował aby skupiono większą uwagę na przeniesieniu pulpitu GNOME do Waylanda. Planuje on, aby wraz z wydaniem GNOME 3.10 na jesieni GNOME Shell bez problemu działał, jako kompozytor Waylanda, a backend GTK był praktycznie ukończony. Następnie praca miałaby się skupić na funkcjach pulpitu, które z GNOME 3.12 w marcu 2014 roku powinny już działać bez zarzutu. Planowane jest oczywiście dalsze wsparcie dla aplikacji X11, dzięki technologii Xwayland, a także samego GNOME pod X.Org.

ŹRÓDŁOmail.gnome.org
Poprzedni artykułRichard Stallman w Warszawie – 13 marca 2013
Następny artykułHumble Bundle with Android 5 – trzy nowe gry
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

21 KOMENTARZE

  1. HUHUHUHUH! No i o to właśnie chodzi!!! No i gdzie teraz są obornicy MIRka? Mireczka albo mirusia to już teraz tak możemy na to mówić. projekt w chorych głowach KANONIKAL i nic więcej! Widzieliście na youtubie jak wygląda ich serwer wyświetlania? toż to zrobili kwadracik i jakies gowno nic tam nie mają HAHAHA!

    • Nic się nie zmieniło – jeden koleś z Gnome proponuje pracę nad wsparciem dla waylanda… i dobrze, ale to nic nie zmienia – w popularyzacji Mir/Wayland decydujące zdanie będą mieć twórcy sprzętu i użytkownicy.

      Nikt nic nie poradzi, że nie masz pojęcia jak działa serwer wyświetlania – na stronie waylanda dalej zobaczysz takie kwadraciki właśnie.
      Nikt nie poradzi Ci na to, że mylisz serwer wyświetlania z dekoratorem okien (aby na około tych okien (wspomniany kwadrat) było obramowanie okna) czy biblioteką widgetów jak Qt (przyciski i zawartość).
      Jeśli spodziewałeś się czegokolwiek innego to kiepsko o tobie świadczy.
      Jednak masz link z testem gl pod mir http://www.youtube.com/watch?v=ovu1Py4nTlQ&li

  2. ludzie wszystko ma swoje granice. pijaczek wytłumacz mi jeszcze jedno – czemu developerzy GNOME i reszta nie widzi tych przeciwności typu. GEM? może z tym GEM coś źle przeanalizował żeś? po co oni to robią skoro nie bd close drivers? a może zrobi i nVidia również nie widzi przeciwności typu GEM, bo ich po prostu nie ma? uj niech będzie, że nie odróżniam bibliotek Qt, GTK od serwera wyświetlania czy dekoratora okien… ale mogę się z Tb założyć, że Wayland bd mieć close drivers jak i wygra pojedynek z mirkiem.

    PS pisze z proxy, bo coś tu kur*** słabo mi działa te konto

    • Nie developerzy Gnome, a jeden z nich i to strona tego konfliktu (nie zapominaj, że Matthias Clasen to pracownik RedHata).

      Mogę Cię zapewnić, że jeden z głównych programistów sterownika OpenGL w Nvidii widzi problem nie do przejścia tu (tzn do przejścia z gigantycznymi regresjami i wydajność przez pół, bez możliwości poprawy z ich strony). W sprawie sterowników wolę się sugerować zdaniem twórcy zamkniętych sterowników, a nie współtwórcy Gnome, związanego portfelem z interesami Waylanda.

    • KDE dawno podjęła decyzję o wyborze Waylanda, ale może teraz zmienią zdanie, oczywiście jeśli …

    • Osobiście jestem sceptycznie nastawiony zarówno do mir jak wayland. Pierwszy jest nastawiony w dużym stopniu na tablety, a środek ciężkości modelu biznesowego canonical właśnie tam teraz tkwi. Poza tym kto właściwie pisze kod mir? Wayland zaś działa tylko z otwartymi sterownikami co oznacza, że Xów zastąpić nie może. I tyle. :-/

    • Fakt, że pojawienie się Mira psuje wizję jaką roztaczano do tej pory: Waylanda jako namaszczonego następcy X.org

    • Problem polega na tym, że wiele osób oczekiwało otwarcia sterowników nvidi. Nie sądzę by były na to szanse, nie tylko z powodu mira.

    • Nie było na to żadnych szans, bo Nvidia nawet jakby chciała to po prostu nie może – w sterownikach ma nie tylko swój kod (kod należący do innych firm może jedynie używać, nie może zmieniać licencji, bo nie są właścicielami praw do tego kodu), ale też firm trzecich jak i korzysta z patentów nie tylko swoich, ale też innych firm.
      Z tego też powodu nie ma szans na to, żeby zobaczyć otwarte sterowniki AMD, lub to, że otwarte sterowniki Intela, będą miały coś wspólnego z kodem zamkniętych pod Windowsem.
      Jedyne co może być to po prostu gorsze sterowniki i na tym koniec.

  3. jak tak będzie to ludzie ogarną sobie bbswitch wyłączą nvidie i będą na intelu korzystać albo całkowicie przerzucić się tylko na intela. tak samo reszta. i bd redhat, intel vs kanonikal, nvidia. chyba nie muszę mówić co prezentuje wyższą wartość?
    http://www.sketchtoy.com/24918931
    macie kurw***8 taka bd różnica między tymi ludźmi. i liczcie kur**8 srubunciaki czemu nie jeden!

    • Bardzo płytkie masz spojrzenie. GPU intela nie są żadną alternatywą (już większą są otwarte sterowniki do amd/nv).
      Co do tego co prezentuje wyższą wartość to też podchodzisz do tego bardzo jednostronnie. Dla sieciowca, który siedzi w przeszłości NV mogłaby nie istnieć, ale dla osób związanych z grafiką to intel jest drugorzędny i bez problemu jego CPU można porzucić. Może nie wiesz jak dziś wygląda świat. Mobilne urządzenia, gry na PC, zastosowania profesjonalne, wysokowydajne obliczenia? Wszędzie tu Intel jest firmą z drugiego rzędu (na mobilkach rządzą Nvidia, Qualcomm, Samsung, Apple, gry Nvidia i AMD, zastosowania profesjonalne Nvidia i AMD, wysokowydajne obliczenia Nvidia… długo nic i AMD). Czyli ogólnie Nvidia dzięki Tegra, GeForce, Quadro, Tesla jest ważniejsza w większości rynku. Powoli idzie to na serwery gdzie wirtualne maszyny uczą się wykorzystywać GPGPU, podobnie jak bazy danych, za kilka lat po projekcie Denver (procek ARM od Nvidii z 64bit i do kilkudziesięciu rdzeni) i ARMv8 (Qualcomm i inni (AMD też chce nową serie Operonów oprzeć na architekturze ARMv8) też chcą wejść szturmem na rynek serwerowy). Znaczenie Intela może się bardzo skurczyć (bo od kilku lat się kurczy już).

      Tu jednak nie jest intel vs nvidia… Intel tu akurat będzie działał pod wszystkim, więc to tylko podział otwarte vs otwarte+zamknięte(większe możliwości i wydajność). Rynek nie kieruje się tym czy RH Ci się bardziej podoba tylko po prostu tu działa kiepsko tam działa dobrze więc co wybrać?

    • wiem stary, jak zwykle normalnie zdrowo napisałem a Ty mi tu robisz wywód. wiem jak jest samemu nie raz przydaje mi się nvidia dla hashcata i windowsa. ,ale normalnie pod Linux mam ją wyłączoną. każde normalne środowisko zadowoli się zintegrowanym intelem (i czyni to nawet win8). to tyle.

      taki protip odemnie; jak kupujecie router stricte domowy bierzcie tam gdzie można alternatywę wgrać. najlepiej przerobione tomato albo dd-wrt/openwrt wtedy sobie można zrobić limit dzienny na takie stronki tpu osworld.pl czy inne. "Ustawienia dostępu" się to nazywa na zmodowanych przeze mnie Tomato. 30min dziennie na osworld i ani minuty dłużej. ograniczam to g****, bo myślałem jednak żę tutaj więcej ludzi jest na poziomie

    • Na szczęście, nikt siłą Cię tu nie trzyma :-) W zasadzie Twój komentarz byłby OK wyjątkowo, poza dolną jego częścią. Myślę, że niewielu Czytelnikom będzie smutno, iż nie osiągają Twojego pułapu. Zrób nam jednak niespodziankę wpierw i pokaż, że można dobić do poziomu -100p reputacji :-)

    • Przecież zamknięte sterowniki nikt do środowiska graficznego nie potrzebuje tylko do programów. Co z tego, że otwarte sterowniki są wystarczająco wydajne do wyświetlenia kilku okienek, kiedy jeśli przyjdzie do pracy (czy też rozrywki) w środowisku 3D to wrócisz do Xów i zamkniętych sterowników.

      Co do tego co napisałeś niżej to spadłem z krzesła. Więcej takich banał tipów, nie podawaj, bo się tylko bardziej ośmieszasz. Zaraz będziesz pisał "protipy" jak żyjecie to pamiętajcie, żeby oddychać.

    • kolejny taki protip ode mnie macie dla tych, którzy mieszkają w bloku w cywilizacji (jako, że Aero2 ma gównianą prędkość); bierzemy lapka, wbudowane radio intela wystarczy. szukamy zasięg wystarczy ~60%. bierzemy aircrack-ng i wstrzykując deauth rozłączamy go co jakiś czas (nie za bardzo zmasowanie, bo się nie zreconnectuje), jak łapiemy handshake wsadzamy do hashcata – ja robię to na zwykłej nVidia GT* z lapka. polecam słowniki od dzieci backtracka – o dziwo całkiem niezłe. oczywiście WPA, bo teraz WEP to chyba tylko u ludzi pokroju psina dolnego można spotkać. później do MITM, sslstrip, sniffowania czy arpspoofing nie dużo trzeba. zależy jakie hasło i czy np. nie filtrują po MAC, – lduzie z rozsądnymi hasłami zielonej kłódeczce mogą zaufać :) na upartego, gdybyście chcieli sąsiadowi uprzykrzyć życie, pakietami deauth możecie go co chwila rozłączać ;)

    • zablokowali mi konto niestety. jak taka cenzura może potem walne jakieś protip.org czy stronke zrobie i tyle. a miałem dobre protipy odnośnie wyrwania dupaki czy rozmowy o prace. no ale nieważne. dziwna decyzja adminów? srubunciak?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj