GNU PDF przestaje być priorytetem FSF

GNU PDF przestaje być priorytetem FSF

przez -
6 600
Gnu PDF

Free Software Foundation (FSF) ogłosiła, że projekt GNU PDF nie wymaga dalej natychmiastowej interwencji społeczności. Całość wystartowała w 2007 roku, kiedy to potrzebny był szybko wolny i otwarty czytnik dokumentów PDF, alternatywa dla Adobe Readera. Kompatybilność PDF została zaimplementowana w libpoppler, który to był forkiem przeglądarki Xpdf. Oczywiście biblioteka była tworzona od 2005 roku, jednakże dopiero opieka fundacji przyniosła jej szybko rozwój.

Libpoppler jest używana, jako backend i frontend do wielu aplikacyjnych frameworków i stylów renderujących: ePDFView, Evince, Okular i Zathura. Jak twierdzi FSF: jest to najbardziej zaawansowana biblioteka PDF na GNU/Linuksa. Fundacja ma nadzieję na pełną implementację standardu PDF ISO 32000-1 w ciągu najbliższych trzech lat. Wraz z wydaniem wersji 0.18.0 FSF chce ogłosić pełną dojrzałość projektu, dodając wsparcie dla elementów, takich jak adnotacje i formy.

 • Foxior

  Fundacja ma nadzieję, że pełną implementację standardu PDF ISO 32000-1 w ciągu najbliższych trzech lat.

  Tzn co z tą pełną implementacją standardu?

  • Greg

   Na to wygląda, że tak.

 • o_O

  > Wraz z wydaniem wersji 0.18.0 FSF chce

  > ogłosić pełną dojrzałość projektu.

  Więc niech wyda wersję 1.0, geez.

 • o_O

  > ePDFView, […], Okular

  Skoro w obu używana jest ta sama biblioteka, to czemu ePDFView nie wyświetla grafiki w potwierdzeniach przelewów z mBanku, a Okular tak?

  • Może mają jakąś starą wersję, albo ktoś coś spartolił w kodem. Ja zauważyłem np. problemy z evince, które nie chciało drukować części strony dokumenty PDF, natomiast Adobe Reader bez problemu to robił.

  • o_O

   No, z Adobe Readerem to nie ma za bardzo co porównywać.

   Ale Okular działa dobrze, a z nim już można porównywać.