GNU Terry Pratchett – uczcić pamięć pisarza cyklu Świat Dysku

GNU Terry Pratchett – uczcić pamięć pisarza cyklu Świat Dysku

przez -
0 1615
Open Source

Kilka dni temu zmarł Terry Pratchett, jeden z najbardziej znanych pisarzy fantasy i science fiction. Jego największym dziełem jest cykl książek Świat Dysku, których akcja toczy się w świecie o kształcie dysku. Autor opisuje w nich nasz obecny świat w krzywym zwierciadle, w zabawny, ironiczny i celny sposób komentując współczesną popkulturę czy politykę. Wielu fanów postanowiło uczcić pisarza, organizując różnego rodzaju spotkania i wydarzenia. Jednym z nich jest projekt GNU Terry Pratchett, czyli rozpowszechnienie imienia pisarza po sieci internet.

Cały pomysł rozpoczął się na reddicie: /r/Discworld, gdzie jeden z użytkowniów zacytował fragment książki „Piekło Pocztowe”:

Jego imię brzmi w kodzie, w wietrze pośród olinowania, w przesłonach. Słyszałaś kiedyś powiedzenie „Człowiek naprawdę nie umarł, dopóki powtarzane jest jego imię”?

W powieści chodzi o ojca komunikacji sekarowej – Johna Dearharta, który wymyślił sposób komunikowania się bohaterów ze Świata Dysku na bardzo duże odległości, przy pomocy wież sekarowych. Ich operatorzy przesyłają sobie w nocy kod: GNU John Dearhart, gdzie pierwsze trzy litery mają konkretne znaczenie. G – wiadomość mysi zostać podana dalej, N – wiadomość nie może zostać zapisana, U – jeżeli wiadomość dotrze do końca linii, musi zostać odesłana do nadawcy.

Jak widzimi, miliony fanów wymyśliły sposób uczcenia pamięci Terry’ego Pratchetta w naszym świecie. Przygotowane hasło: GNU Terry Pratchett mogą być publikowane praktycznie wszędzie: serwisy społecznościowe, konta pocztowe, komunikatory internetowe, źródła stron internetowych, komentarze na blogach i wiele innych. Dokładna instrukcja znajduje się tutaj: www.reddit.com/r/discworld/comments/2yt9j6/gnu_terry_pratchett/.

Brak komentarzy

Odpowiedz