Ogłoszono wydanie Gnuaccounting 0.8.2, wieloplatformowej aplikacji do rachunkowości oraz księgowości. Oparty na Javie program wspiera tworzenie faktur, integruje się z OpenOffice i LibreOffice, współpracuje z kontami bankowości online poprzez FinTS (formalnie HBCI), a także przechowuje dane w MySQL i PostgreSQL. Ulepszono zarządzanie dokumentami, a także dodano podgląd obrazów importowanych i skanowanych dokumentów. Skanowanie dokumentu jest teraz możliwe z poziomu specjalnego kreatora.
Udoskonalono zarządzanie zaimportowanymi dokumentami i dano użytkownikowi możliwość zmiany wprowadzonych numerów. Aktywa nie tracą liczb po przecinku, kiedy aplikacja jest restartowana. Nowe wydanie pozwala także na eksport aktywów do arkusza kalkulacyjnego. Poprawiono import danych monetarnych poprzez FinTS z różnych aplikacji i serwisów online.
RT @OSWorldpl: Ogłoszono wydanie Gnuaccounting 0.8.2 .. http://t.co/6OZyU6ea
Ciekawe – muszę spróbować. Ja znalazłem chyba wszystko czego potrzebowałbym w komercyjnym Mała Firma, LeftHandu, ale czasem ich logika nie jest dla mnie jasna :) Nie zaszkodzi zatem obkuć się w open source :)
Na screenach wygląda jakby było to zwykłe rozszerzenie do LibreOffice.
Bo wychodzi na to, że tym to jest. Z tego co widzę po screenach – szablony dokumentów do LibreOffice, które usprawniają prowadzenie dokumentacji. Muszę przetestować – mało jest konkretnych programów do prowadzenia firmy, szczególnie dostosowanych pod polski rynek. Czasem aż powątpiewałem czy można prowadzić firmę na Linuksie. Bo jakieś darmowe programy są, ale skąd mam pewność, że nie umrą za miesiąc? Dlatego z komercyjnych – tylko LeftHand zostaje.
Jest jeszcze Asseco Safo.
Co to znaczy prowadzić firmę na LInuksie? O jakie programy CI chodzi? Dużo oprogramowania jest pod przeglądarkę więc nie ma problemów.
Poczytaj komentarz mój na samym dole (na tę chwilę). Nie powierzyłbym tego programowi zewnętrznemu. Chyba, że programowi off-line jakiemuś w php czy coś w ten deseń. Natomiast dostawcy obcemu on-line – nie, nie zaufam. Program chcę mieć u siebie, na swoim dysku.
Jest też coś takiego: http://rs-anakonda.org/
Tak, tylko że widać, że oba projekty specjalizują się w ERP, a wdrażać coś takiego np. do mikrofirmy (10 osób) to jak armata na muchy, choć Asseco widać, że ma coś lżejszego kalibru do firm, aczkolwiek nadal za duże na firmę 1-10 osób.
Jest sporo systemów on-line, aczkolwiek nie potrafię im zaufać (prywatność), wymagają stałego dostępu do internetu (co w przypadku awarii u dostawcy), dodatkowo dziś taka firma od księgowości on-line może istnieć dziś – jutro nie. Myślę, że LeftHand zapewnia tu dla małych firm najlepsze rozwiązania – spójrzcie na ich program "Mała firma". Oczywiście nie chcę robić tu reklamy bo nie jestem w jakikolwiek sposób z nimi związany a czasem logika ich programu jest dla mnie zawiła – jestem zwykłym userem który po prostu poszukuje czegoś kompleksowego dla firmy pod Linuksem, aby nie musieć kupować specjalnie 1 licencji Windows dla programów pod firmę. W ich programach pojawia się sporo koszmarków, jak np.
– brak logicznej funkcjonalności aby wystawiany na fakturze program pobierał się automatycznie ze swojego magazynu (towary z różnych magazynów należy najpierw dokumentem MM przenieść do magazynu z którego nastąpi sprzedaż. Zapomnisz o tym? Cóż, towary po wystawieniu faktury pobiorą się z…no właśnie, nie wiadomo skąd bo nie z magazynu gdzie pierwotnie się znajdują). Ale może to też jakaś logika.
– standardowo czcionka powodująca krzaki (do zmiany po instalacji)
– czasem teksty wystające poza buttony, dopatrzyłem się ze dwóch koszmarków gramatycznych
Niemniej LeftHand zapewnia chyba tylko kompleksowy program do prowadzenia firmy – od zarządzania magazynami, poprzez moduły kadr i płac, pełną księgowość, CRM, prowadzenie dokumentacji czy co tam jeszcze. Dodatkowo to program komercyjny, więc w przypadku problemów jest wsparcie techniczne, no i fajny patent – kupujesz licencję na program i masz wersję na Linuksa i Win, ma się cały czas dostęp do obu i niezależnie od systemu, w każdym momencie można pobrać adekwatną do zainstalowanego OS wersję.
Doskonale wszystko przedstawiłeś, jednak nie rozmyślasz, że troszeczkę za bardzo ogólnikowo? Mogłeś bardziej skupić się na tym temacie. Redaguje mi się, że chodziłeś bardziej na liczba niż klasa.