Google planuje naprawić problem aktualizacji Androida

Google planuje naprawić problem aktualizacji Androida

przez -
14 798
Google

Google próbuje kolejny raz rozwiązać problem aktualizacji Androida na konferencji I/O. Plan jest taki, aby dać producentom smartfonów, tabletów i chipów możliwość wcześniejszego dostosowania obecnego i nowego sprzętu do kolejnych wersji Androida. Google ma nadzieję, że to pozwoli użytkownikom otrzymywać aktualizacje szybciej.

Aby to osiągnąć, Dyrektor wykonawczy Androida Hugo Barra przedstawił Platform Development Kit i powiedział, że platforma zawiera “wymagany kod źródłowy”, aby umożliwić producentom wprowadzenie do ich urządzeń, przyszłych wersji Androida. Dodał, że Google PDK będzie udostępniony swoim partnerom na dwa do trzech miesięcy, przed wydaniem nowej wersji. Barra nie wspomniał o kryteriach, jakie będą musiały firmy spełnić, aby stać się ich partnerem.

Google wydaje aktualizacje, w oparciu o sześciomiesięczny plan. Producentom takim jak Samsung, Motorola i Sony zajęło około 9 miesięcy, wprowadzenie aktualizacji dla swoich smartfonów, sprzedawanych w latach 2009-2010.

W rezultacie, oprogramowanie dla wielu urządzeń wciąż pozostaje nieaktualne. Weźmy jako przykład, Samsunga Galaxy S II w sieci AT&T. Został on zaktualizowany do Androida 4.0 dopiero w tym tygodniu. Oznacza to, że ​​prawdopodobnie urządzenie będzie pracować na nim przez około dwa do trzech tygodni, ponieważ Google planuje wydać wersję 4.1 w połowie lipca.

Jeśli Google zrealizuje swoje plany z PDK, to przyszłe aktualizacje mogą dotrzeć do użytkowników starszych urządzeń, kilka miesięcy wcześniej. Producenci telefonów mogą pracować nad przeniesieniem nowych wersji na swój sprzęt, podczas gdy Google dopracowuje szczegóły nad wprowadzeniem planu aktualizacji smartfonów, co nie zawsze było powszechne nawet z najnowszymi telefonami. Według Motoroli, dostosowywanie kodu do chipsetów i innych elementów, jest największym wyzwaniem przy opracowywaniu aktualizacji.

PDK jest drugą próbą Google naprawienia problemu aktualizacji. Na konferencji Google I/O w 2011 roku powiedziano, że urządzenia HTC, LG, Motoroli, Samsung i Sony Ericssona będą dostarczać najnowsze aktualizacje, w przeciągu 18 miesięcy od wydania ich przez Google. Jednakże taka obietnica jest niewiele warta, jeśli nie jest określona częstotliwość aktualizacji. Pytani współpracownicy mówili, że prawie żaden z producentów uczestniczących w projekcie, nie chciał się wypowiedzieć na temat planu aktualizacyjnego (18-to miesięcznego), nawet Google. To jest największy problem dla większości użytkowników Androida – wiele smartfonów otrzymuje aktualizacje zbyt późno lub w ogóle.