Gotowanie się zaczyna – 2008.1 Spring na wiosnę

Gotowanie się zaczyna – 2008.1 Spring na wiosnę

przez -
0 1130
Linux Tux

Prace nad wersją 2008.1 Spring już się zaczęły. Wiosenna edycja spodziewana jest na początku kwietnia 2008 roku. W wydaniu, jak zwykle, pojawi się wiele nowości. W chwili pisania tego tekstu znane są ogólne kierunki rozwoju. Najciekawsze zmiany pojawią się w programach autorstwa Mandrivy:

  1. DrakX – instalator systemu – dalsza optymalizacja i uproszczenie instalacji.
  2. Diskdrake – program do zarządzania dyskami i partycjami – zakres zmian nie jest jeszcze znany.
  3. Transfugdrake – program do przenoszenia danych z systemu Windows. Pojawi się możliwość importu poczty. Dotychczas możliwe było przeniesienie ustawień systemu, dokumentów oraz ustawień poczty.
  4. Msec – program do zarządzania poziomem bezpieczeństwa zostanie odświeżony oraz zintegrowany z systemem AppArmor, który zwiększa bezpieczeństwo systemu dzięki monitorowaniu i kontroli zachowania programów.

Ochrona rodzicielska i przywracanie systemu

Oprócz zmian w istniejących programach pojawią się całkiem nowe rozwiązania. Pierwsze z nich to mechanizmu ochrony rodzicielskiej. Nie wiadomo jeszcze co dokładnie będą

umożliwiały, ale biorąc pod uwagę doświadczenia ze współpracy z Intelem nad komputerami Classmate PC można wnioskować, że będzie to co najmniej możliwość ochrony przed treściami pornograficznymi.
Druga ciekawa i pożądana przez użytkowników funkcja to możliwość przywrócenia systemu po awarii. Dzięki nowemu narzędziu będzie możliwość przywrócenia systemu do stanu z określonego dnia. Takiego narzędzia bardzo brakuje w systemach linuksowych. Mam nadzieję, że nowy program Mandrivy uzupełni tą lukę.

Lepsza ergonomia

Spodziewam się także sporego dostępu w zakresie ergonomii systemu Mandriva Linux. W strukturach firmy powstał specjalny zespół, który będzie się zajmował badaniami potrzeb użytkowników oraz wdrażaniem wniosków płynących z analizy wyników. Krótko mówiąc Mandriva ma być jeszcze bardziej przyjazna i prosta w obsłudze szczególnie dla nowych użytkowników Linuksa. Nie znaczy to, że Ci bardziej doświadczeni nic nie zyskają. Dla nich oznacza to przede wszystkich większą wygodę użytkowania i szybkość działania systemu.

Dołóż swoje 5 groszy

Klub Mandrivy Teraz jest najlepszy moment, aby nadsyłać sugestie i propozycje wprowadzenia zmian w systemie, dodanie nowych funkcji czy nowych programów. Każdy użytkownik może to zrobić za pośrednictwem Bugzilli wypełniając formularz i podająć szczegóły swojej propozycji lub zgłaszając je na polskim forum Mandrivy .

Brak komentarzy

Odpowiedz