GPL 3 upodobał sobie Sun

GPL 3 upodobał sobie Sun

przez -
0 329

Firma Sun – największy darczyńca dla społeczności Open Source – rozważa zmianę licencji swoich produktów na GPL 3. Firma Sun uważa, że nowsza wersja licencji GPL 2, jest bardziej wolnościową. Warto zauważyć, że jest to pierwszy, tak liczący sie w środowisku wolnego oprogramowania głos popierający trzecią wersje GPL, skrytykowaną wcześniej przez samego Linusa Torvaldsa.

Simon Phipps zajmujący się w Sun produktami otwartymi, pisze na swoim blogu, że wybór nowej wersji licencji kierowany jest głównie faktem, że prace nad GPL 3 ciągle trwają. Licencja ma być dostępna w połowie marca przyszłego roku. Jak na razie najważniejsze produkty Suna są udostępniane na licencji GPL 2.

Trudno się z tym nie zgodzić. Sun udostępni na licencji GPL kod Javy SE i M. Technologie te są już szeroko wykorzystywane i nierozsądne byłoby planowanie udostępniania ich na licencji, której nie ma. Wcześniej komentatorzy mówili, że wybór GPL 2 wynika z niechęci do GPL 3, ale Philips zdecydowanie temu zaprzeczył dodając, że Sun uczestniczy przecież w pracach nad GPL 3.