Gran Paradiso czyli zwiastun Firefoksa 3.0

Gran Paradiso czyli zwiastun Firefoksa 3.0

przez -
0 534

Nie tak dawno użytkownicy cieszyli się z wydania przeglądarki Firefoxa 2.0, a już zaledwie kilka tygodni po tym wydarzeniu, ekipa Mozilli udostępnili Gran Paradiso Alpha 1, czyli pierwszą wersje roboczą przeglądarki Firefox 3.0. Wersja ta jest bardzo niestabilna i przeznaczona bardziej dla deweloperów niż zwykłego użytkownika. Wersja stabilna pojawi się prawdopodobnie pod koniec 2007 roku.

Nazwa kodowa – Gran Padadiso – zaczerpnięta jest z nazwy malowniczego masywu górskiego położonego we Włoszech. Wydaje się to właściwe dla nowego Firefoxa, gdyż wiele zmieni się właśnie w kwestii tego w jaki sposób „maluje” on strony.

Gran Paradiso domyślnie korzysta z biblioteki graficznej Cairo. Dzięki niej strony będą wyglądać podobnie, niezależnie od tego czy zostaną wydrukowane, wyświetlone na ekranie komputera czy mniejszego urządzenia. Poprawiona zostało wsparcie dla SVG. Na działanie przeglądarki wpłynie także zastosowanie silnika Gecko 1.9 Alpha 1, przez co niektóre platformy nie będą już wspierane (Windows 95, 98, ME oraz OS X 10.2).

W interfejsie nie ma żadnych znaczących zmian. W planach są usprawnienia dotyczące nawigacji, zakładek oraz zwiększenia bezpieczeństwa.

Wersję rozwojową można pobrać z serwera: ftp.mozilla.org.

Brak komentarzy

Odpowiedz