Granie na Linuksie: Gry EA na Ubuntu i plany Valve

Granie na Linuksie: Gry EA na Ubuntu i plany Valve

przez -
15 1584
Tux Games

Wbudowany w system Ubuntu, Centrum Oprogramowania, który umożliwia użytkownikom popularnej dystrybucji Linuksa zakup oprogramowania, przyciąga ostatnio twórców gier. Ostatnie partnerstwo z Humble Indie Bundle okazało się na tyle skuteczne, że duzi wydawcy tacy jak Electronic Arts, również zaczynają się interesować możliwościami zysku. Linux może w końcu stać się wiarygodną platformą dla komercyjnych gier.

Humble Indie Bundle to popularna opcja, która pozwala użytkownikom płacić tyle ile chcą, za paczkę gier stworzonych przez niezależnych programistów. Gry są dostępne na wielu platformach i rozpowszechniane bez DRM. W piątym wydaniu Bundle, które niedawno się ukazało, przyciągnięto znaczną liczbę zainteresowaną Linuksem.

Organizatorzy Bundle współpracowali z firmą Canonical, żeby stworzyć gry łatwo dostępne dla użytkowników Ubuntu za pośrednictwem Centrum oprogramowania na tym systemie. Według wpisu na oficjalnym blogu deweloperów aplikacji Ubuntu, Ubuntu Software Center sprzedał prawie 10 000 kopii zestawu w ciągu pierwszych 72 godzin.

Humble Indie Bundle V - slider z grami

Strona Humble Indie Bundle, która publikuje średnie ceny zakupu dla poszczególnych platform, wskazuje, że ​​użytkownicy Linuksa dobrowolnie zapłacili więcej niż użytkownicy Maca i systemu Windows. Według aktualnych statystyk, średnia cena zapłacona przez użytkowników Linuksa to 12,50$ w porównaniu do 7,97$ dla użytkowników Windows.

Wyniki te nie są niespodziewane. Linuksowa społeczność wykazała podobną hojność w poprzednich edycjach Humble Indie Bundle. Wolfire Games, który rozpowszechnił swój tytuł Lugaru. W pierwszym pakiecie, stwierdził, że udział użytkowników systemu Linux był dwukrotnie większy niż użytkowników systemu Windows. Prawie jedna czwarta dochodów firmy Wolfire z pakietu pochodziła od użytkowników Linuksa.

Dochody Wolfire Games

Istnieje widoczne zapotrzebowanie na komercyjne gry dla Linuksa, ale stosunkowo niewielka liczba wszystkich użytkowników i brak efektywnego kanału dystrybucji, aby móc gry skutecznie udostępnić, zniechęca głównych producentów gier do traktowania tej platformy bardzo poważnie.

Starania Canonical w kierunku przekształcenia Ubuntu Software Center w handlową platformę, pomagają zaradzić temu problemowi. Gry takie jak Braid, Oil Rush i World of Goo sprzedają się bardzo dobrze w Ubuntu i pozycjonują się wśród najbardziej popularnych płatnych aplikacji w Centrum oprogramowania. Ten sukces pomaga w przyciąganiu większych wydawców, takich jak EA, który ostatnio dodał kilka swoich gier opartych na HTML.

Steam Linux

Linuksowe gry wkrótce mogą dostać kolejne silne wsparcie w postaci Steam. Valve zaprzeczył planom wprowadzenia Steam dla Linuksa w 2010 roku. Później dostrzegł możliwości Linuksa, ostatecznie potwierdzając serwisowi Phoronix w kwietniu, że klient Steam i Silnik Source są już w drodze. Ostatnie wiadomości sugerują, że Steam mógłby nawet pojawić się w tym roku.

Gracze Linuksa tradycyjnie muszą używać Wine i podobnych warstw zgodności binarnej systemu Windows, aby uruchamiać gry na systemie operacyjnym Linux. Rosnąca dostępność rodzimych portów to dobra wiadomość dla entuzjastów, którzy mają nadzieję na pojawienie się głównych wydawców gier.

Popularność tych gier służy również do zilustrowania potencjału firmy Canonical centrum oprogramowania jako katalizatora dla przyciągnięcia innych firm komercyjnych na platformę Linux. Nie jest jeszcze jasne, czy ten sukces może być powiązany z innymi rodzajami oprogramowania, ale jest to obiecujący znak, że deweloperzy zaczynają zwracać uwagę na Linuksową społeczność.