Gummiboot może zostać zintegrowany z systemd

Gummiboot może zostać zintegrowany z systemd

przez -
5 1153
Konsola

Na odbytej niedawno konferencji FOSDEM 2015, Lennart Poettering wyjaśnił że aktualnie trwają prace nad dodaniem Gummiboot do systemd. Gummiboot to program rozruchowy UEFI Boot Manager. Jest to narzędzie o wielkości około 64KB, które potrafi automatycznie wykryć ustawienia jądra, nie potrzebuje żadnych plików konfiguracyjnych, ani infrastruktury użytkownika. W przeciwieństwie do GRUBa, aplikacja działa jedynie z systemami EFI.

Lennart wyjaśnij, że dodanie bootloadera związane jest z bezpieczeństwiem, w tym pełną możliwością uruchamiania systemów na sprzęcie z UEFI Secure Boot. Warto tu także wspomnieć o kwestii rozwoju Gummiboot, która jest delikatnie mówiąc bardzo powolna.

Oczywiście Gummiboot pozostanie nadal opcją do wyboru i wielu użytkowników będzie mogło bez problemów korzystać z bootloadera GRUB 2.

5 Komentarze

  1. Narzekanie na systemd jet tak samo bezsensowne, jak narzekanie na muzykę, jakiej słucha kierowca, który wziął nas za darmo na stopa. Nie pdoba się, że ktoś aktywnie pracuje nad rozwojem projektu, który ma być nowoczesnym, zunifikowanym systemem uruchamiania i zarządzania zdarzeniami w systemie? Ok, ale czy ktoś ci każe go używać? Są inne rozwiązania. Autostopem również nikt nie każe jeździć, można kupić auto, albo wysiąść i pojechać z innym kierowcą.

    PS Czy wiadomo kiedy pojawią się filmy lub prezentacje z tegorocznego FOSDEM?

    • „Narzekanie na systemd jet tak samo bezsensowne, jak narzekanie na” X-y. Można przecież ich nie używać.

Odpowiedz