h-node – nowy projekt FSF i Debiana

9
1778
h-node
h-node

Free Software Foundation i Projekt Debian stworzyli projekt h-node. Jego celem ma być zbudowanie ogromnej bazy danych ze sprzętem, który działa pod Linuksem, ale tylko i wyłącznie na wolnych sterownikach. Struktura strony została oparta na wiki, gdzie każdy użytkownik może dodawać i modyfikować zawartość. Każda zmiana będzie zapisywana w historii i przypisana do konkretnej osoby. Użytkownik może zgłaszać propozycję dodania nowego sprzętu do bazy lub zaimplementowania nowej funkcji. Aktualnym liderem projektu h-node jest Antonio Gallo, a Free Software Foundation zapewnia wsparcie i infrastrukturę.

ŹRÓDŁOdebian.org
Poprzedni artykułUnderstanding Debian 2.1
Następny artykułIntel Edison – minikomputer dla urządzeń wbudowanych
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

9 KOMENTARZE

    • Dokładnie odwrotna? Od zawsze używam kart ATI na Linuxie. Nie miałem niestety jeszcze na własną rękę możliwości sprawdzić konfiguracji APU+GPU albo GPUx2 (to są skróty myślowe ;p), ale CPU + GPU działa zawsze. Pamiętam, że na kernelach 2.X były (dosłownie) małe problemy i trzeba było wymusić co nieco przez 'nomodeset’ ;p Ale to jest Linux. Co sprzęt, to przypadek. Teraz siedzę na Archu od ponad dwóch lat i takich problemów nie mam.

      Co do samej inicjatywy, to chyba jest ok. Szkoda tylko, że ograniczają się do „czystego” GNU. Bardzo mała grupa odbiorców moim zdaniem.

  1. Najlepsze jest to że taki Broadcom CrystalHD posiadał otwarte sterowniki, a w linux 3.17 został on usunięty jak wiele innych ze staging. Tłumaczone brakiem developera który miał by ten sterownik rozwijać dalej. Czyli karta która wspomaga dekodowanie, którą używam działa jedynie na windows, mimo tego iż broadcom opublikował źródła. Czyli nie ważne czy dane urządzenie zostanie udokumentowane dobrze czy też firma opublikuje kod źródłowy sterowników, to jeszcze musi się znaleźć osoba która by to rozwijała. Aczkolwiek karta Crystal HD została wprowadzona do sprzedaży w 2011 roku, 3 lata od wprowadzenia na rynek, jest uznawana za starą, gdzie nawet nie pojawił się jej jakikolwiek zamiennik od innej firmy, jest to jedyna karta która skutecznie wspomaga dekodowanie. Gdzie na Atomie można jednocześnie oglądać film FullHD i kompilować kernel.

    Z kernelem linuksa jest tak że nie da się danego sterownika zamrozić powiedzmy od wersji 3.0 do 3.17.

    • Można sobie popatrzeć na przygody z laptopami. Szukałem małego notebooka (12″) na Linuksa. Ogólnie nawet jeżeli się coś znajdzie, to te sterowniki do np. karty Wi-fi będą z nonfree. Ponieważ miałem wyjątkowo nie-linuksowe wymagania (np. dok z portem szeregowym i równoległym, bo przecież oszczędzając z Open Source powinienem kupić nową wersję programatora na USB za jedyne 8500zł i testera za 16000, plus analizator tylko 3500) stanęło na takim Dellu, któremu bez nonfree nie działa Wi-fi a touchpad ma albo „side scroll” albo „stuknij by kliknąć” – nigdy na raz. Po doinstalowaniu dwóch pakietów nonfree – wszystko poszło bezbłędnie.
      Albo miałem w rękach Asusa (z resztą „używałem” go z rok), w którym otwarty sterownik grafiki… nie oferował w ogóle akceleracji 3D, i zdaje się bardzo wątpliwą 2D. To był parszywy Asus z serii A (biznesowej), więc praca na tym przy stosunkowo lekkim DE wyglądała jak próby pocięcia się łyżką.
      Więc wolny system to niestety często powolny system.

    • Kartę WiFi wbudowaną w laptop możesz wymienić bez większego problemu. Na Allegro są karty WiFi na miniPCI do laptopa w cenie kilkunastu złotych. Wybierz sobie tylko taką na którą są stery pod Linuxem. Problem rozwiązany!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj