Haiku pod Linuksem

Haiku pod Linuksem

przez -
2 567

Buszując po necie natrafiłem na ciekawy artykuł opisujący instalację systemu operacyjnego Haiku na Linuksie. Autor ładnie pokazuje za pomocą zdjęć, komend i obszernych opisów, jak na Debianie postawić owy system.

Haiku, dawniej Open BeOS, system operacyjny oparty o jądro NewOS na licencji X11 (MIT), którego celem jest odtworzenie platformy BeOS. System także posiada pełną zgodność z BeOS R5.

Projekt powstał jako “OpenBeOS”. W 2001 roku, po wykupieniu firmy Be Inc. przez firmę Palm Inc. po czym twórcy ogłoszają zaprzestanie prac nad systemem. Ten ruch pozostawił użytkowników BeOS’a bez żadnej ścieżki prowadzącej do uaktualnień i developerów z programami napisanymi na niewspieraną platformę programową. Co prawda istniały inne projekty, które zamierzały zaimplementować API BeOS’a R5 na jądrze Linux lub BSD. Jednakże OpenBeOS planował zachować zgodność nie tylko programową, ale także binarną, dzięki czemu programy skompilowane na R5 powinny działać bez konieczności rekompilacji.
W 2004 roku wybrano nową nazwę projektu, aby nie naruszać znaków towarowych Palm Inc. Nazwa “Haiku” (która pochodzi od sformułowanych poetycko komunikatów o błędach) ma oddać elegancję i prostotę, która przyciągnęła wielu ludzi do BeOS’a.