Wiele osób, zaraz po instalacji systemu operacyjnego chciałaby zobaczyć podstawowe informacje o parametrach komputera i zainstalowanych w nim urządzeń. Najłatwiejszym sposobem, aby to zrobić pod Linuksem jest skorzystanie z konsoli i wydanie odpowiednich poleceń. Jednakże, co w przypadku, kiedy potrzebujemy szczegółowy raport w kilka chwil i najlepiej, aby został on jeszcze wydrukowany? Z pomocą przychodzi nam HardInfo.

HardInfo jest darmowym oprogramowaniem, który dostarcza szczegółowe informacje o wszystkich zainstalowanych w komputerze komponentach. Standardowo znajduje się w praktycznie każdej dystrybucji Linuksa i nie trzeba dodawać żadnych dodatkowych repozytoriów, czy pobierać zewnętrznych paczek.

Computer

W tej zakładce możemy zobaczyć informacje o całym komputerze, systemie operacyjnym, modułach jądra, uruchomieniach systemu, językach, systemach plików, wyświetlaczu, zmiennych środowiskowych i użytkownikach.

HardInfo - Computer - Summary HardInfo - Computer - Languages

Devices

Tutaj znajdziemy wszelakie informacje o sprzęcie: procesor, pamięć, urządzenia PCI, urządzenia USB, drukarki, baterie, czujniki, urządzenia wejściowe, nośniki danych, płycie głównej i zasobach.

HardInfo - Devices - Processor

Network

Ta zakładka dostarcza informacji o sieci. Mamy zatem: interfejsy, połączenia IP, tabele rutingu, tabele ARP, serwery DNS, statystyki i współdzielone katalogi.

Benchmarks

Ostatnia zakładka to proste testy diagnostyczne. Znajdziemy w niej CPU Blowfish, CPU CryptoHash, CPU Fibonacci, CPU N-Queens, FPU FFT, FPU Raytracing.

HardInfo - Benchmark - testowanie wydajności

Generowanie raportów

Dużą zaletą aplikacji jest możliwość wygenerowania raportu o całym posiadanym sprzęcie. Trwa to dosłownie chwilę, a wynik jest udostępniany w postaci pliku HTML – hardinfo_report.html. Sami wybieramy sobie, jakie części komputera mają znaleźć się w naszym raporcie. Jeżeli wcześniej nie robiliśmy testów wydajności, to generator zrobi to za nas automatycznie.

HardInfo - Generowanie raportu

Poprzedni artykułParallella – superkomputer dla każdego
Następny artykułThe KDE Manifesto
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

8 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj