Hedgewars to darmowa gra wzorowana na serii gier Worms, w której sterujemy grupką kilku jeży i musimy pozbyć się wszystkich przeciwników na planszy. System rozgrywki opiera się na czasowych turach, z widokiem z boku, gdzie w trakcie jednej tury wykonuje się ruch jednym jeżem, na zmianę z przeciwnikiem.

Instalacja

Grę możemy zainstalować z domyślnego repozytorium Ubuntu, jednakże nie zawsze jest tam najnowsza wersja. Dlatego należy dodać repozytorium PPA: ppa:costamagnagianfranco/costamagnagianfranco-ppa, dzięki czemu otrzymamy ostatnio wydanie gry.

Prócz tego są dostępne paczki dla Arch Linuksa, openSUSE, Gentoo, Debiana, Mageia, Mac OS X i Windows w dziale download.

Menu główne

Tak jak w klasycznych Wormsach, na początku tworzymy swoją drużynę 8 jeży, gdzie wybieramy dla nich imiona, flagę, nazwę, rodzaj fortu, odgłosy czy nagrobek. Warto także zapoznać się ze sterowaniem w grze oraz dostępnymi opcjami, typu robienie zrzutów ekranu, czy nagrywanie własnej rozgrywki.

Reszta opcji w ustawieniach to oczywiście grafika, sieć, dźwięk i opcje zaawansowane.

W głównym menu dostępne są dwie możliwości: rozgrywka lokalna oraz gra przez sieć. Rozgrywka lokalna pozwala nam na: Szybką partię z komputerem, Granie z przyjaciółmi lub komputerem przy jednym monitorze, Kampanię oraz Przechodzenie różnych misji. Gra przez sieć udostępnia nam Rozgrywkę lokalną oraz Granie na oficjalnym serwerze.

Interfejs gry

Będąc na planszy tradycyjnie nasze jeże zostały rozmieszczone w losowych punktach. Poruszamy się nimi przy pomocy klawiatury, a pod prawym przyciskiem myszy mamy dostępny szeroki wachlarz uzbrojenia – 47 różnego rodzaju sprzętu. Możemy skorzystać z bazooki, miniguna, grantów, strzelby, liny, uderzenia pięścią oraz całej masy innych bardziej wyrafinowanych broni

Hedgewars - tworzenie rozgrywki

Dostępne są aż 22 różne środowiska oraz 18 możliwych własnych modyfikacjach. Na jednej planszy może być do 6 drużyn i do 48 jeży. Gracze mogą stosować najróżniejsze taktyki i podstępy, aby pozbyć się przeciwnika.

Wbudowana Kampania oferuje nam trening oraz krótką historię. Sprawdzenie się w misjach to szereg plansz, w których mamy wykonać różnego rodzaju powierzone nam zadania.

9 Komentarze

Odpowiedz