Helsinki zadowolne z pakietu OpenOffice.org

Helsinki zadowolne z pakietu OpenOffice.org

przez -
7 692
Free Software Foundation Europe

Helsinki, miasto w Finlandii jest zadowolone z ostatniego planu pilotażowego przejścia na wolny i otwarty pakiet biurowy OpenOffice.org. Program obejmował zainstalowanie na 16875 z 22500 stacji roboczych pakietu OpenOffice.org, w lutym tego roku i sprawdzenie, jak pracownicy radzą sobie z jego obsługą. Dodatkowo na 600 laptopach te pakiety był jedyną opcją, jaką można było wykorzystywać.

Okazało się, że 75% z 600 osób, które go używały, było zadowolonych i nie miało problemu z obsługą. Warto zaznaczyć, że dostali oni jedynie podręcznik pomocy bez żadnego szkolenia. Głównym powodem niezadowolenia było złe otwieranie plików z formatów Microsoft Office. Jak twierdzi Mirva Haltia-Holmberg – członek lokalnego transportu miasta, problem ten można rozwiązać, jeżeli przeszkoli się pracowników, aby zapisywali dokumenty w poprawnym formacie.

Inicjatorką projektu jest członkini rady miasta Helsinki – Johanna Sumuvuori, która współpracowała z lokalnym koordynatorem Free Software Foundation Europe – Otto Kekäläinen. Oboje są bardzo zadowoleni z wyników, i jak komentują: Przejście na wolne oprogramowanie uniezależniło nas od jednego dostawcy oprogramowania biurowego oraz zaoszczędziło sporo pieniędzy.

Podobne artykuły

 • hello_world

  Brawo Helesinki

  Oby po pewnym czasie nikt nie wpadł na genialny pomysł przejścia z powrotem na MS bo coś się nie podoba(czytaj. lobbyści MS zrobili co swoje)

 • quest

  LOL, ale wtopili. Mogliśmy im sprzedać 16 tysięcy licencji na TAGa. ;-)

  • Kasia Nowicka

   Co to TAG?

  • marcinsud

   @Kasia Nowicka polski edytor tekstu na dosa

  • Kasia Nowicka

   No to chyba DOS to chyba stare to ;p

 • Greg

  Oczywiście w Polsce nie można tak zrobić. Gratulacje rządom w Finlandii (swoją drogą dobra wódka), że wiedzą jak szukać oszczędności. Ciekawe czemu u nas tak się nie dzieje :/

  • pablo

   A właśnie, że się dzieje :) Pracuję w Urzędzie Miasta i u nas na 100% komputerów (pomijając serwery) znajduje się OpenOffice/LibreOffice. W urzędzie znajduje się ok 110 stacji roboczych. Na ok 10 stacjach zainstalowany jest również MS Office. Są to stanowiska zajmujące się przede wszystkim inwestycjami i projektami unijnymi, na których MS Office MUSI BYĆ. Niestety OO/LO nie otwiera prawidłowo skomplikowanych arkuszy excela (skomplikowanych w sensie dużej ilości różnie sformatowanych komórek i wielu arkuszy), a dla Pań przyjmujących wnioski unijne wygląd wydruku inny niż mają szablon (np. przerzucenie wiersza na następną stronę) jest powodem do nieprzyjęcia wniosku :/