Jak zrobić panoramę na Linuksie? Na to pytanie odpowie nam program o nazwie Hugin – Panorama photo stitcher. Aplikacja jest dostępna na licencji GNU GPL i dostępna na wiele platform. Możemy z niej skorzystać zarówno pod Linuksem jak i Windowsem. Dostępne są również wersje dla systemów BSD oraz Mac OS X. Hugin występuje w wielu wersjach językowych, w tym również w polskiej.

Poza łączeniem wielu zdjęć w jedną panoramę, aplikacja potrafi dokonywać korekty perspektywy danego zdjęcia. Możliwe jest wykonywania obrazów różnych odwzorowań, m.in. rzutu cylindrycznego, stereograficznego. Program potrafi również tworzyć bardzo efektywnie wyglądające panoramy 360 stopni, które można przewijać w górę, w dół i na boki.

Na stronie aplikacji znajdziemy dużą liczbę gotowych tutoriali, które pokażą nam co potrafi aplikacja. Zaraz po uruchomieniu może nas zdziwić liczba zakładek i opcji jaka dostępna jest w programie. Na szczęście do złożenia prostej panoramy wystarczy nam kilka podstawowych kroków. Pomoże nam w tym Asystent, który pojawi się zaraz po uruchomieniu programu.

7 Komentarze

  1. Zalety i wady open source :P Zauważ, że sporo osób narzeka na interfejs GIMPa, a wielu z niego korzysta :) Tak samo jest z Photoshopem – wielu nie może się tam odnaleźć.

  2. u mnie wywala się niekiedy przy wyrównywaniu a jak nie to dalej przy późniejszych operacjach. Instalowane z lauchpada stabilna wersja

    "Hugin

    Version: 2010.4.0.854952d82c8f

    Path to ressources: /usr/share/hugin/xrc/

    Path to data: /usr/share/hugin/data/"

Odpowiedz