Indie porzucają Windows

Indie porzucają Windows

przez -
6 681
Open Source

Indie wprowadzają pilotażowy program przechodzenia uczelni z systemów Microsoftu na Linuksa oraz oprogramowanie rozpowszechniane na licencji GPL. Wydaje się, że nie jest to nic wielkiego jednak ciekawa jest skala tego przedsięwzięcia.

Na pierwszy ogień pójdzie Kerala (jeden ze stanów Indii), który zrezygnuje z zamkniętego oprogramowania nie tylko w instytucjach, ale także na komputerach prywatnych studentów.

Od tej pory studenci wyższych uczelni egzaminowani będą wyłącznie z wiedzy opierającej się o programy rozpowszechniane na licencji GPL. Wprowadzone zostaną nowe podręczniki opracowane przy współpracy z Free Software Fundation. Niestety komunistyczny rząd Indii nie robi tego wszystkiego z powodu przekonań o słuszności idei wolnego oprogramowania tylko z powodów czysto materialnych.

6 Komentarze

  1. jesli dobrze rozumiem to z tego newsa wynika ze Indie są państwem komunistycznym, co chyba nie jest prawdą…

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Indie ==> "demokratyczna republika federacyjna"
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Komunizm ==> "Formą organizacyjną były partie komunistyczne, których celem było zdobycie władzy drogą rewolucyjną. Odrzucały one demokratyczne metody działania, traktując je jako przeżytek burżuazyjny.(..)Rządy partii komunistycznych lub robotniczych realizowano metodami przymusu i terroru o różnej dynamice i stopniu nasilenia, przy równoczesnym odcięciu kontaktów i swobody wymiany ze światem zewnętrznym."

    wydaje sie, ze w praktyce komunizm niewiele ma wspolnego z demokracja.

    taki maly OT na dzien dobry:)

  2. "Sytuacja w Kerali od dłuższego czasu wskazywała już, iż komunistyczny rząd tamtych terenów nie jest przychylnie nastawiony do monopolu takich korporacji, jak Microsoft" to jest oryginalny tekst na którym się opierałem.

Odpowiedz