Miniaturowe komputery zalały praktycznie cały rynek. Najczęściej spotykanymi w nich procesorami są ARM oraz x86. Patrząc na tą drugą grupę można by wymienić procesory Intel Atom i Celeron oraz AMD Brazos, Brazos 2.0 i Trinity. My mieliśmy okazję do tej pory testować modele: Sapphire PURE White Fusion E350 oraz Sapphire Edge-HD, Sapphire Edge-HD2, Sapphire Edge-HD3. Firma Intel postanowiła zawojować rynek i wprowadziła do swojej oferty miniaturowy komputerek NUC DC3217BY.

Wygląd i wyposażenie

Komputer otrzymaliśmy w pudełku o kolorystyce niebieskiej. Jest ono wykonane z twardego tworzywa, dzięki czemu urządzenie znajdujące się w środku jest odporne na niedogodności transportowe. Otwarcie pudełka spowoduje wydanie ciekawego dźwięku, który spodoba się wielu osobom. W komplecie otrzymujemy komputer NUC, mocowanie VESA oraz niewielki zasilacz o mocy 65 Watów.

Intel NUC - NUC DC3217BY - wyposażenie

NUC DC3217BY posiada wymiary 117 x 112 x 39 milimetrów, dzięki czemu możemy go zamontować z tyłu monitora bądź telewizora. Jest chłodzony pasywnie, przez aluminiową obudowę i niewielki otwór wentylacyjny. Górna pokrywa jest wykonana z błyszczącego plastiku i posiada ikonkę pracy dysku oraz włącznik.

Sercem urządzenia jest mobilny procesor Core i3-3217U, posiadający dwa rdzenie fizyczne rdzenie z technologią HyperThreading, o taktowaniu 1,8GHz. W procesorze znajduje się zintegrowana karta graficzna Intel HD 4000, z dynamiczną częstotliwością taktowania 350 MHz – 1050 MHz. TDP jednostki centralnej wynosi 17 Wat, a maksymalna temperatura pracy to 105 stopni Celsjusza. Płyta główna nosiła oznaczenie Intel D33217CK.

Intel NUC - NUC DC3217BY - wnętrze

Cała konstrukcja jest sprzedawana, jako zestaw do samodzielnego montażu. Kupując NUC otrzymujemy jedynie procesor, z płytą główną, z dwoma slotami pamięci RAM i złączem mini PCIe/mSATA, pozwalającym na instalację miniaturowego dysku SSD i karty Wi-Fi Intel Centrino Advanced-N 6235. Brak jest też systemu operacyjnego, ale Intel deklaruje na swojej stronie zgodność z Windows 7, Windows 8 oraz Linuksem. Cena takiej jednostki wynosi około 1200 zł.

Intel NUC - NUC DC3217BY - podzespoły

Użytkowanie

Po zainstalowaniu systemu Xubuntu 12.10 64 bity, zrobieniu aktualizacji i pobraniu odpowiedniego oprogramowania, mogliśmy normalnie korzystać ze sprzętu. Uruchamianie systemu po wciśnięciu przycisku trwa około 10 sekund, z czego samo ładowanie do logowania jedynie 3.5 sekundy. Dzięki szybkiemu dyskowi instalacja i uruchamianie programów jest naprawdę imponująco szybkie.

Instalacja systemu

Kiedy instalowaliśmy Xubuntu 12.10 i Xubuntu 13.04 napotkaliśmy szereg problemów z uruchamianiem. Okazało się, że UEFI sprawia nadal duże problemu Linuksowi. Nie ma jednego sposobu instalacji, aczkolwiek nam udawało się uruchamiać system, jeżeli podczas partycjonowania ręcznego wybraliśmy oddzielną partycję 200 MB i sformatowaliśmy ją, jako Partycja rozruchowa EFI lub DOS/GRUB.

Odtwarzanie wideo w HD

Odtwarzanie materiału wideo w jakości 1080p nie stanowi problemu dla tego komputera. Należy jednak pamiętać o doinstalowaniu biblioteki VA-API, która odpowiada za akcelerację wideo i audio na kartach Intela. W programie VLC trzeba wybrać opcję – Używaj dekodowania wspomaganego przez GPU. Jeżeli wszystko zrobiliśmy prawidłowo, to procesor będzie obciążony na minimum.

Jeżeli zaś chodzi o podłączenie przez HDMI, to nie udało nam się wymusić, aby w telewizorze mieć dźwięk. Karta dźwiękowa jest wykrywana przez system i w programie diagnostycznym widać wyraźnie, że dźwięk jest odtwarzany, ale w głośnikach nie było słychać nawet szumu.

Temperatury i głośność

Komputer pobiera naprawdę małą ilość energii. W bezczynności wynik ten wynosi około 15 Watów, podczas typowej pracy od 16 do 22 Watów, a jeżeli uruchamiamy film, czy bardziej obciążamy całą jednostkę to wynik potrafi urosnąć do około 30 Watów. Wentylator jest tak cichy, że czasem zapominało się, iż tam w ogóle jest.

Intel NUC - NUC DC3217BY - temperatura pracy

Jak widzimy, mimo zastosowania chłodzenia, procesor potrafi się grzać naprawdę mocno, nawet w porównaniu do Sapphire Edge-HD3. Dodatkowo podczas naszych testów odkryliśmy problem z temperaturą dysku SSD. Jeżeli zostanie on obciążony dużą ilością odczytu i zapisu, to po pewnym czasie następuje jego wyłączenie, a w UEFI jest całkowicie niewidoczny. Trzeba w tym momencie odczekać pewien okres, aż się ochłodzi i znowu będzie można poprawnie uruchomić komputer. Według SMARTa typowa temperatura pracy to około 80 stopni Celsjusza, natomiast szczytowa to 109 stopni.

Gry i rozrywka

W naszych testach gier skorzystaliśmy z Xubuntu 12.10 oraz Xubuntu 13.04. Starsza wersja Xubuntu posiada jądro Linux 3.5 oraz xf86-video-intel 2.20, natomiast wydanie z kwietnia ma jądro Linux 3.8 oraz xf86-video-intel xf86-video-intel 2.21.0.

Unigine Heaven i Unigine Sanctuary
Xubuntu 12.10 – renderują się figury, ale nie widać w ogóle tekstur na nich. Obraz jest cały zaciemniony
Xubuntu 13.04 – renderuje się scena z teksturami, ale jest strasznie wyblakła

OpenArena
Xubuntu 12.10 – gra jest grywalna, aczkolwiek czasami następuje spadek liczby klatek do około 25
Xubuntu 13.04 – gra utrzymuje liczbę klatek między 30 – 35. Da się bez problemu grać

UEFI

Bardzo pozytywne wrażenie zrobił na nas dopracowany interfejs UEFI, w którym możemy dokładnie sprawdzić i ustawić opcje naszego komputera.

Konfiguracja testowa

Nasz testowy model został wyposażony w procesor Intel Core i3-3217U o taktowaniu 1.8GHz, 8GB pamięci taktowanej 1600MHz, kartę Wi-Fi oraz dysk SSD o pojemności 240GB. Jako systemu użyliśmy Xubuntu 12.10.

W kompresji widzimy znaczną przewagę Intela.
Intel NUC - NUC DC3217BY - kompresja 7zip

W SuperPi liczył się jeden rdzeń, co dobitnie pokazuje przewagę. RAMSpeed natomiast udowadnia dużą przewagę kontrolera pamięci, nad AMD.

Dwa różne typy szyfrowania nie pozostawiają złudzeń odnośnie mocy procesora w NUCu.

Zmiana formatu zdjęć o dziwo na korzyść Sapphire Edhe-HD3. Powtórzyliśmy test i nadal był ten sam wynik.
Intel NUC - NUC DC3217BY - Dcraw

Udało nam się przeprowadzić tylko test odczytu z dysku, aczkolwiek postaramy się w przyszłości o zapis.
Intel NUC - NUC DC3217BY - HDParm Read

W kodowaniu mobilny procesor Intela wygrywa.

Podsumowanie

Nasze 3 tygodniowe testy i codziennie użytkowanie, pozwoliły ocenić ten nowy produkt Intela. Naszym zdaniem rynek dla tego urządzenia jest dość mocno zawężony, w stosunku do komputerów firmy Sapphire. Głównym czynnikiem o tym decydującym jest bardzo mała liczba wejść USB, brak wyjścia dla słuchawek lub głośników oraz wejścia dla mikrofonu. Dodanie tylko HDMI i Thunderbolt, gdzie to drugie złącze w Polsce praktycznie nie istnieje, raczej nie wróży świetlanej przyszłości.

Dla porównania pod systemami Windows 7 i Windows 8 nie mieliśmy żadnych problemów z dźwiękiem oraz UEFI.

Zalety:

 • Bardzo małe rozmiary
 • Dobrze wykonana i wytrzymała obudowa
 • Mocny mobilny procesor
 • Bezproblemowe odtwarzanie filmów w wysokiej rozdzielczości
 • Mały pobór prądu
 • Łatwy montaż i wymiana podzespołów

Wady:

 • Słaba karta graficzna
 • Brak dysku twardego, pamięci RAM i systemu operacyjnego
 • Duże koszta rozbudowy
 • Bardzo wysokie temperatury i przegrzewający się dysk SSD
 • Brak obsługi dźwięku w HDMI pod Linuksem
 • Problemy z UEFI

13 Komentarze

 1. {quote}
  Słaba karta graficzna
  Brak dysku twardego, pamięci RAM i systemu operacyjnego
  Duże koszta rozbudowy
  {quote}
  Że co ?? Nosz chyba to jest oczywista oczywistość, że takie komputerki nie służą do grania, skoro nie służą do grania to nie ma potrzeby ich rozbudowywać nieprawdaż ? Brak dysku a po co dysk, mamy kartę sd na OS a dysko może sobie leżeć niewidoczny w innym miejscu.

  • Żadna karta SD nie wytrzyma takiego trybu pracy, jaki może SSD. Już w Raspberry Pi wiele osób musi co kilkadziesiąt dni kupować nowe karty, bo są błędy odczytu lub zapisu. Poza tym jak tutaj chcesz dodać kartę SD bez kupowania dodatkowego czytnika? :P

  • W jednym ARM-ie mam kartę SD jako swap działającą od 2008 do końca 2012. Swap jako plik 128 MB w FAT32 wykorzystany najczęściej w 30%. Karta działa do dziś, ale urządzenie przestało mi być potrzebne.

  • No już nie przesadzaj z tymi kartami dla maliny bo problemy są nie przez same karty tylko sterownik i należy pamiętać że nie każde karty działają na niej dobrze :P Najczęściej uszkadza się system plików nie sama karta :P

  • Spójrz na Maka mini, tylko odrobinę lepsze parametry (i5 + HD4000) + RAM + dysk + aluminiowa obudowa i za to wołają 3k – ale IMO to nadal fajny sprzęt żeby postawić na biurku, tylko nie za takie pieniądze. Cena gołego zestawu Intela też nie zachęca i te temperatury pracy, ale tego typu rozwiązania są genialne do biura. Cisza, spokój, mało zużywanej energii, mało zużytego miejsca na biurku. Od biedy też da się pograć, mam HD3000 i starsze tytuły śmigają, a na nowsze i tak trzeba zazwyczaj wyłożyć dużo więcej kasy (na sprzęt) aby nacieszyć oczy.

   Cieszy mnie fakt, że segment miniPC się ożywił, zawsze podobały mi się tego typu urządzonka.

  • Ja kupiłem Maca Mini za 2200zł i cały czas nie widzę nic porównywalnego. Albo wychodzi drożej, bo trzeba dokupić parę rzeczy, albo procesor słaby, albo hałas robi, bo dali wentylatory, albo coś jeszcze.
   Czy ktoś potrafi podobny sprzęt złożyć za jakieś 1700 zł? Nie sądzę.

  • Dołącz do tego procek i3, obudowę i zasilacz i masz podobną cenę. Nie jest to tanie rozwiązanie, bo do biura wolałbym kupić od razu całego laptopa.

  • Tak ale masz wiecej wyjsc I/O i do tego wieksze mozliwosci rozbudowy i wyjdzie +/- ta sama cena.. czyli jednak wolalbym poskladac samemu niz to "gotowe" rozwiazanie.

Odpowiedz