Inteligentne przywracanie sesji w przeglądarce Firefox 3.1

Inteligentne przywracanie sesji w przeglądarce Firefox 3.1

przez -
9 894
Mozilla Firefox

Wydana została pierwsza wersja beta przeglądarki internetowej Mozilla Firefox 3.1. Zmiany dotyczą zarówno wyglądu jak i optymalizacji kodu. Dodana została również nowa funkcjonalność do przeglądarki. Zmiany dotyczą przede wszystkim obsługi JavaScript, CSS, wideo. Ulepszono również obsługę aplikacji działających offline oraz geolokalizację.

Na pierwszy rzut oka możemy zobaczyć w przeglądarce małe usprawnienia graficzne. Jednym z nich jest mały guzik [+], który służy do otwierania nowych kart w przeglądarce. Kolejną ciekawą zmianą jest przełączanie kart za pomocą kombinacji klawiszy [Ctrl] + [Tab]. Pojawia się nam wtedy okienko podobne do tego jakie można spotkać w systemie podczas przełączania się między oknami za pomocą klawiszy [Alt] + [Tab].

Firefox 3.1 Beta 1

Kolejną ciekawą zmianą w przeglądarce jest Smarter Session Restore (dostępne w Nightly Build). Podczas odzyskiwania sesji pojawi się nam dodatkowe okienko, które pozwoli nam wybrać jakie strony chcemy przywrócić, a jakie nie. Obecnie Firefox pozwalała na otworzenie wszystkich stron, albo żadnej. Jeśli chcemy zobaczyć jakie okna zostały zapisane wystarczy w oknie przeglądarki wpisać about:sessionrestore.

Firefox 3.1 - Smarter Session Restore

Ulepszone wznawianie sesji ma pozwolić użytkownikowi na zaznaczenie, która strona nie powinna zostać otwierana ponownie, gdyż możemy ją podejrzewać o zawieszanie przeglądarki. Rozwiązanie to nie jest tak skuteczne jak w przypadku przeglądarki Google Chrome, gdzie pojedyncza strona nie może spowodować zawieszenia całej przeglądarki.

Programiści również zoptymalizowali całą przeglądarkę. Dodano nowy silnik TraceMonkey do obsługi JavaScript. Zmiany widoczne są od razu w wynikach testu Acid3. Przeglądarka osiąga 89%, podczas gdy wersja 3.0.3 – 71%. Niestety nowy silnik nie jest domyślnie włączony. Można to zrobić z poziomu konfiguracji about:config. Należy ustawić opcję javascript.options.jit.content na true. Działanie nowego silnika JavaScript można przetestować na stronie SunSpider JavaScript Benchmark. Przyspieszenie jest od razu zauważalne:

Total:         10225.0ms +/- 63.2% - Firefox 3.0.3
Total:         2452.8ms +/- 3.8% - Firefox 3.1 Beta 1 (TraceMonkey)

W wersji 3.1 przeglądarki pojawi się również “tryb prywatny” zwany czasem “trybem porno”. Pozwala ona na przeglądanie zasobów Internetu bez pozostawiania śladów po sobie na komputerze. Początkowo ten tryb miał się pojawić w wersji 3.0. Alex Faaborg zapewnia, że funkcjonalność ta pojawi się już na początku roku 2009.

Druga wersja beta powinna pojawić się w okolicy nowego roku. Stabilna wersja planowana jest na początku roku 2009.