IntelliJ IDEA 11

IntelliJ IDEA 11

przez -
4 698
Programowanie

Deweloperzy JetBrains ogłosili wydanie IntelliJ IDEA 11, otwartoźródłowego zintegrowanego środowiska programistycznego. Na platformie wspierane są następujące języki programowania – Java, Groovy i Scala. IntelliJ jest dostępne w dwóch edycjach: Community, które jest w pełni darmowe, rozwijane przez społeczność, we współpracy z JetBrains i rozprowadzane na licencji Apache 2.0. Ultimate Edition jest w pełni komercyjną i profesjonalną wersją, zbudowaną w oparciu o Community Edition, jednakże można korzystać z niej bezpłatnie w projektach open source.

W obu wersjach dodano nowy edytor architektury, w celu zredukowania opóźnień IDE i szybszego indeksowania. Pojedyncze okno logowania zdarzeń, łączy wszystkie komunikaty środowiska w jednym miejscu. Ulepszono wsparcie VCS z podglądem deklaracji, wykresami logowań git i wsparciem dla dzielenia kodu poprzez github z wbudowanym Gist creation (jest to chyba tworzenie kodu w repo Git). Nowe porównanie plików JAR pozwala na porównywanie klas i plików wewnątrz archiwum.

Interfejs użytkownika posiada nowocześniejszy wygląd i umożliwia łatwiejsze poruszanie się po nim. Użytkownicy Mac OS X Lion mogą już korzystać z trybu pełnego ekranu oraz minimalizacji do Docka. Pod Linuksem natomiast ulepszono styl GTK+ i jest możliwe używanie przeciągnij i upuść pomiędzy IDE, a menedżerem plików.

W obu edycjach dodano wsparcie Groovy 1.9/2.0 z dodatkowymi zmianami i akcjami. Zintegrowano system budowania Gradle. Rozszerzono wsparcie dla mobilnego systemu Google Android przez dodanie Android 4 SDK.

Wersja Ultimate otrzymała wsparcie dla Grails 2.0, Velocity 1.7, SQL i Play. Ulepszono wydajność Spring dla modeli oraz dodano wsparcie dla Spring Integration oraz Spring Data. Programiści Web/J2EE będą mogli korzystać ze wsparcia dla języka CoffeScript i znaczników LESS, razem z ulepszonym wsparciem HTML5, debuggerem XSLT i JavaScript oraz integracją JSLint.

4 Komentarze

Odpowiedz