Jądro Linux 3.0 z szybszym restartem?

Jądro Linux 3.0 z szybszym restartem?

przez -
6 567
Linux Tux

kazuje się, że oprócz zmiany numeracji jądra, oraz sporej liczby poprawek, jakie się mogą w nim pojawić, może ono również lepiej uruchamiać ponownie system operacyjny. Jeden z pracowników firmy Red Hat – Matthew Garett napisał na swoim blogu, że jest pięć różnych sposobów resetowania systemów x86 i ograniczeń tych pięciu metod dostępnych dla systemu Linux. Owe metody obejmują: kbd (restart przez kontroler klawiatury), potrójny (generowanie potrójnego sygnału błędu), PCI, EFI i ACPI.

Matthew zaczął obserwować, jak system Microsoft Windows wykonuje proces restartowania. Uruchomił na QEMU system Windows, po czym zaobserwował, iż w przypadku braku wektora restartu ACPI, Windows wysyła sygnał do kontrolera klawiatury, odczekuje chwilę, po czym robi to znowu i następnie porzuca. Jeżeli wektor restartu ACPI jest obecny, Windows odwołuje się do niego, próbkuje kontroler klawiatury, odwołuje się do wektora ACPI ponownie i jeszcze raz próbkuje kontroler klawiatury.

Dzięki tej wiedzy, będzie można ową metodę zaadoptować w jądrze Linux 3.0. Okazuje się, że będzie ona najpewniej domyślnie stosowana, co pozwoli na ulepszenie restartowania systemu na wielu komputerach Apple, Thinkpadach oraz innych.