Jądro Linux 3.14 z obsługą procesorów Broadwell, AMD CCP i Dynamic Power...

Jądro Linux 3.14 z obsługą procesorów Broadwell, AMD CCP i Dynamic Power Management

przez -
15 906
Linux Tux

Linus Torvalds ogłosił wydanie jądra Linux 3.14. Główne zmiany pojawiły się w podsystemie graficznym. Pojawiła się także obsługa procesorów Intel Broadwell, która będzie udoskonalona w następnej wersji. Niestety, ale z powodu dużego opóźnienia w wydaniu jądra Linux 3.15, nie znajdzie się ono domyślnie w Ubuntu 14.04, ale będziemy musieli poczekać do pierwszej zbiorczej aktualizacji pakietów.

Grafika

Intel

Dodano w miarę stabilną obsługę kart graficznych z procesorów Intel Broadwell. Więcej zmian pojawi się w jądrze Linux 3.15.

nVidia

Sterowniki Nouveau otrzymały:

  • wsparcie dla rdzenia nVidia GK110, który znajduje się w kartach graficznych nVidia GeForce GTX 780 i GeForce GTX TITAN
  • obsługę rdzenia GK208, znajdującego się w kartach nVidia GeForce GT 630 i GeForce GT 640

Niestety, ale nadal brakuje obsługi nowej serii Maxwell, czyli kart GeForce GTX 750 i GeForce GTX 750 Ti. Naprawiono sporo błędów. Warto także wspomnieć o obsłudze nVidia Tegra PRIME i przebudowanym sterowniku VMware SVGA.

AMD

Karty Radeon otrzymały obsługę Dynamicznego Zarządzania Energią (Dynamic Power Management (DPM)) dla nowszego sprzętu. Dodano także obsługę RadeonSI UVD i wiele innych zmian.

Procesory

Dodano obsługę dla AMD Cryptographic Coprocessor (AMD CCP) oraz nowych rdzeni MIPS. Pojawiło się wsparcie dla Generic CPU Boost. Zintegrowano Xen PVH i udoskonalono PowerPC KVM. Dodano obsługę Intel Merrifield, razem z nową platformą ARM.

Planista

Dodano SCHED_DEADLINE.

Sieci

Dodano funkcję TCP auto corking.

Urządzenia

Dodano obsługę padów Logitech Dual Action. Udoskonalono wsparcie dla wielu innych urządzeń. Pojawiły się aktualizacje dla USB.

System plików i urządzenia blokowe

Udoskonalono wydajność systemu plików F2FS, dodano nowe funkcje dla Btrfs i Kernfs. Zaktualizowano Bcache i blk-mq.