Jądro Linux 3.14 z obsługą procesorów Broadwell, AMD CCP i Dynamic Power Management

15
1466
Linux Tux
Linux Tux

Linus Torvalds ogłosił wydanie jądra Linux 3.14. Główne zmiany pojawiły się w podsystemie graficznym. Pojawiła się także obsługa procesorów Intel Broadwell, która będzie udoskonalona w następnej wersji. Niestety, ale z powodu dużego opóźnienia w wydaniu jądra Linux 3.15, nie znajdzie się ono domyślnie w Ubuntu 14.04, ale będziemy musieli poczekać do pierwszej zbiorczej aktualizacji pakietów.

Grafika

Intel

Dodano w miarę stabilną obsługę kart graficznych z procesorów Intel Broadwell. Więcej zmian pojawi się w jądrze Linux 3.15.

nVidia

Sterowniki Nouveau otrzymały:

  • wsparcie dla rdzenia nVidia GK110, który znajduje się w kartach graficznych nVidia GeForce GTX 780 i GeForce GTX TITAN
  • obsługę rdzenia GK208, znajdującego się w kartach nVidia GeForce GT 630 i GeForce GT 640

Niestety, ale nadal brakuje obsługi nowej serii Maxwell, czyli kart GeForce GTX 750 i GeForce GTX 750 Ti. Naprawiono sporo błędów. Warto także wspomnieć o obsłudze nVidia Tegra PRIME i przebudowanym sterowniku VMware SVGA.

AMD

Karty Radeon otrzymały obsługę Dynamicznego Zarządzania Energią (Dynamic Power Management (DPM)) dla nowszego sprzętu. Dodano także obsługę RadeonSI UVD i wiele innych zmian.

Procesory

Dodano obsługę dla AMD Cryptographic Coprocessor (AMD CCP) oraz nowych rdzeni MIPS. Pojawiło się wsparcie dla Generic CPU Boost. Zintegrowano Xen PVH i udoskonalono PowerPC KVM. Dodano obsługę Intel Merrifield, razem z nową platformą ARM.

Planista

Dodano SCHED_DEADLINE.

Sieci

Dodano funkcję TCP auto corking.

Urządzenia

Dodano obsługę padów Logitech Dual Action. Udoskonalono wsparcie dla wielu innych urządzeń. Pojawiły się aktualizacje dla USB.

System plików i urządzenia blokowe

Udoskonalono wydajność systemu plików F2FS, dodano nowe funkcje dla Btrfs i Kernfs. Zaktualizowano Bcache i blk-mq.

Poprzedni artykułElektroPrzewodnik numer 33: [Poczta] Tasiemka z Chin i Spartan-3
Następny artykułnVidia chce dodać obsługę Waylanda do swoich sterowników binarnych, ale deweloperzy Waylanda to utrudniają
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

15 KOMENTARZE

    • Linus już kiedyś stwierdził, że nie chce C++ w Linuxie. Na liście mailingowej komuś dość dosadnie opowiedział co myśli o tym języku.

    • Nie tyle o języku, co o części developerów, którzy uważają C++ za magiczne lekarstwo na problemy w C. Faktycznie oni są groźni, bo nic nie naprawią, a przez niezrozumienie problemu więcej napsują.
      Tak jak uważam C++ za jeden z najlepszych dostępnych języków (uwzględniając cały ekosystem), tak faktycznie do kernela absolutnie się on nie nadaje. Wniesie tylko zbędną złożoność, która niczego nie poprawi, a tylko pogorszy osiągi (w miejscach, gdzie nawet minimalne straty kumulują się w ogromne opóźnienia).
      Kernel można pisać w asm lub w C, ale że większość chciałaby zobaczyć gotowy produkt za swojego życia, to zostaje tylko C.

  1. Czy to prawda że w nowym standardzie C++ ma już nine być wskaźników i jest automatyczne zarządzanie pamięcia tak jak w Javie? Na Tiobe C++ ma dużo mniej procent od C, Javy, a nawet C-Objective i wciąż spada. Czyli na Linuksie najlepiej uczyć się zaczynając teraz innego języka niż przestarzałe C/C++ ?

    • C++ na tiobe jest caly czas w scislej czolowce i napewno nie zostanie predko porzucony. Samo C jest idealne dla mikrokontrolerow i w zwiazku z tym rowniez bedzie sie jeszcze dlugo utrzymywal, obecnie jest na pierwszymi miejscu (http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html). Nie wiem jak z nowym standardem C++ ale po ostatniej dyskusji tutaj zainteresowalem sie troche „nastepca” jezykiem D, ktory okazal sie calkiem ciekawy i posiada wymienione przez Ciebie cechy. Co prawda wskazniki sa ale tylko dla wstecznej kompatybilnosci i nie zaleca sie ich stosowania. Swoja droga jak w czystym D pisac bezposrednio do pamieci bez pomocy wskaznikow np, jeslibym chcial napisac czysto w D obsluge mikrokontrolera jak zmienic stan na konretnym pinie?

    • Co z tego jak jest D jak nie ma dobrego IDE do niego. Zainstalowałem kompilator D pod monodevelop i jakieś błędy nonstop wyskakiwały z bibliotekami lib, a co dopiero skompilować program. Do Vala, Scala, Ceylon, to jest chociaż wtyczka do Eclipse, nawet Cljoure i Gambas ma własne ciekawe IDE. Dziwi mnie dlaczego tak prosty język programowania jak Gambas nic nie ugrał w świecie Linux.

    • To może zrób mini kurs, tutorial po polsku z podstawami języka D. Nigdy nie mogę zrozumieć dlaczego powstaje 40 darmowych kursów online na temat C/C++/Java gdzie w sieci już jest 20 takich samych, a takich mniej powszechnych języków, o których jest mało informacji się pomija. Jak znasz dobrze D mógłbyś zrobić taki darmowy mini kurs, poradnik o języku D. Na pewno sporo osób by odwiedzało Twoją Stronę jak to jest w przypadku Języka C++ i tutoriali polskich. Czy w D można napisać szybciej aplikację okienkową niż w C++/JAVA?

    • Nigdzie nie napisalem, ze w ogole znam D.. napisalem tylko, ze po dyskusji tutaj na jego temat sie nim zainteresowalem. Nawet nie jestem programisa.. moja wiedza o programowaniu jest czysto hobbistyczna i naprawde podstawowa.

      Co do ilosci kursow dzieje sie tak z prostego powodu. Obecnie te jezyki sa najbardziej popularne i jest od nich wielu programistow a im wiecej ludzi robiacych jakas rzecz tym wieksze prawdopodobienstwo, ze ktos napisze jakis tutoriall chocby po to zeby samemu utrwalic swoja wiedze lub tez poprostu jako „notatki”, ktorymi dzieli sie z innymi.

      Jesli chodzi o tutoriale do D to masz np tutaj:

      http://ddili.org/ders/d.en/
      http://www.dprogramming.com/tutorial.php

      ale najwiecej info znajdziesz poprostu na stronie tego jezyka i jego forum

      dlang.org

      Po polsku raczej nie znajdziesz za wiele jesli cokolwiek.

      Samo pisanie aplikacji okienkowych to obecnie raczej nie zalezy od jezyka tylko od uzytych bibliotek bo nikt dzisiaj raczej nie „rysuje” kazdgo szczegolu okna z osobna. Tutaj mozesz przejzec jakie sa biblioteki / frameworki aktualnie dostepne dla D:

      http://wiki.dlang.org/Libraries_and_Frameworks

      Nie ma poki co tego za wiele a w czystym D to juz prawie w ogole. Dla mnie na dzien dzisiejszy najbardziej godny uwagi „twor” w D to framework webowy vibe.d

    • Nie, nie prawda. Przecież miliony much nie mogą się mylić, prawda? Przestarzały to ty masz umysł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj