Jądro Linux 3.16 z wieloma nowościami

Jądro Linux 3.16 z wieloma nowościami

przez -
36 2942
Linux Tux

Linus Torvalds ogłosił wydanie jądra Linux 3.16. Dodano wsparcie dla wielu platform dla Samsung Exynos, dzięki czemu jądro układów Samsunga posiada jeden obraz na wielu rodzajach ARM. Udoskonalono obsługę platformy deweloperskiej Jetson TK1. W obsłudze procesorów Intel Broadwell dodano nowy sterownik P-State, który odpowiada za stany energetyczne jednostek. Pojawił się nowy sterownik wejścia Synaptics.

Dodano obsługę modemu w smartfonie Nokia N900. Pojawiła się wstępna obsługa karty graficznej GK20A, która znajduje się w układzie Tegra K1. Pojawiła się obsługa zmiany zegarów w procesorach graficznych Kepler oraz sporo udoskonaleń w sterownikach. Dodano wsparcie dla Intel Cherryview w nadchodzących układach Intel Atom. Dodano sporo udoskonaleń w sterownikach DRM dla kart graficznych AMD Radeon. Pojawiła się obsługa sterownika Dell free-fall, jeżeli występują jakieś problemy na laptopie Dell Latitude.

Podobne artykuły

36 Komentarze

  • Tyko współczuć. Brak pasji i zadowolenia z życia i pracy to najgorsze, co człowieka może spotkać. Na szczęście mimo 40stki na karku mi pasji pracy i życia nie brakuje, czego i innym życzę :). Na początek polecam minimum 5-7 km biegania i 1 h siłowni dziennie i od razu inaczej spogląda się na świat i pracę :). Zgnuśnuenie umysłu i ciała to tragedia :).

  • Nie ma to jak błyskawiczna diagnoza internetowego specjalisty od cudzego życia w dożywotniej chyba randze starszego operatora kompilatorów (-:

  • A nie da się jakoś tak w dwóch słowach objąć co masz na myśli gdy piszesz „olbrzymi potencjał”? Wiem, mogę prześledzić diffa, ale ja kernela tylko kompiluję (Gentoo, My Love)….

  • „Olbrzymi potencjał” znaczy tylko tyle, że gość włada językiem marketoidów przynajmniej na poziomie podstawowym…

  • Zauważyłem ciekawą prawidłowość. Po pojawieniu się nowej wersji kernela mamy momentalnie komentarz w stylu:

   „Kernel (tutaj wpisz numer) niesie ze sobą wielki potencjał. Eksperymentuję aktualnie z gcc w wersji (tutaj wpisz numer) i otrzymywany kod wynikowy przy odpowiednim sterowaniem pracy kompilatora jest o (tutaj wpisz wartość) bardziej zadowalający niż w przypadku użycia gcc w wersji (tutaj wpisz numer).”

   Przy premierze 3.17 i kolejnych wspomnijcie moje słowa :)

  • „Kernel (tutaj wpisz numer) niesie ze sobą wielki potencjał. Eksperymentuję aktualnie z gcc w wersji (tutaj wpisz numer) i otrzymywany kod wynikowy przy odpowiednim sterowaniu pracy kompilatora jest o (tutaj wpisz wartość) bardziej zadowalający niż w przypadku użycia gcc w wersji (tutaj wpisz numer).

  • Zauważyłem bardzo ciekawą prawidłowość. Momentalnie po premierze nowego kernela pojawia się komentarz w stylu:

   „Kernel (tutaj wpisz numer) niesie ze sobą wielki potencjał. Eksperymentuję aktualnie z gcc w wersji (tutaj wpisz numer) i otrzymywany kod wynikowy przy odpowiednim sterowaniem pracy kompilatora jest o (tutaj wpisz wartość) bardziej zadowalający niż w przypadku użycia gcc w wersji (tutaj wpisz numer).”

   Poczekajcie, aż światło dzienne ujrzy wersja 3.17 i wspomnijcie moje słowa :)

  • Wybacz, wypadek przy pracy. Może ktoś z administracji/odpowiednika administracji skasuje nadmiar?

  • Kernel 3.16 niesie ze sobą wielki potencjał.
   Eksperymentuję aktualnie z gcc w wersji 4.9.2 i
   otrzymywany kod wynikowy przy odpowiednim sterowaniem pracy kompilatora
   jest o 0,174 bardziej zadowalający niż w przypadku
   użycia gcc w wersji 4.9.1.

  • Jak to mówią ziarnko do ziarnka ;) ale jak się nie rozumie zasady kuli śnieżnej to się stoi w miejscu ;)

  • Olbrzymi potencjał pisze się w 3 przypadkach – 1 gdy nic nie wiesz, 2 gdy ilość wiedzy do przekazania jest zbyt duża lub 3 gdy tej wiedzy nie chcesz przekazać ;)

  • A Ty z powodzeniem łączysz te trzy przypadki, mianowicie istnieje jakaś wiedza do przekazania, ale Ty jej nie zgłębiłeś na tyle, by się nią z kimś podzielić, więc nie chcesz, a właściwie nie możesz, jej przekazać.

   Wiesz za to, że takie zwroty, tudzież „wyjaśnienia”, mogą sprawiać odpowiednie dla Twojej kieszeni wrażenie. I to cała tajemnica…

  • Odezwał się internetowy nonkonformista, który zawsze wie lepiej ;-)

   Nie sądziłem, że i tu Cię przeczytam. Wchodzę, czytam arta, potem komentarze i widzę, aaa…Wintel…i wszystko było już jasne, o czym będa komentarze ;-)

   Osobiście do ext73 mam podziw, bo chłop coś robi. Natomiast Ty, piszesz tylko komentarze. Tak, ja też piszę komentarz właśnie, ale właśnie przed chwilą skończyłem pisać prostą aplikację na własne potrzeby, więc coś produktywnego poza komentarzem zrobiłem (w sumie nawet nie aplikację, GUI z odwołaniami do basha) ;-)

  • Ale jedno bym chciał wiedzieć – to się nie spełni, a nawet jak spełni to nie mam gwarancji prawdziwości słów. Ale skoro wszystko wiesz tak dobrze, to zastanawiam się, co Ty takiego w życiu sobie robisz na co dzień, bo z takim potencjałem przenikania rzeczywistości, to jakimś prezesem korporacji powinieneś być normalnie :-) Choć na rzeczywistość buntują się najczęściej pracownicy Bierdonek czy innych Tesco (bo nie mają lekkiej pracy i to trzeba im przyznać, ale rzutuje to też na negatywne widzenie rzeczywistości) ;-)

  • Skończ reklamować wszędzie te swoje (niby)zoptymalizowane kernele idioto! gdzie na jakim portalu cie nie widze to to reklamujesz !!!

Odpowiedz