Linus Torvalds ogłosił wydanie jądra Linux 4.0. Najbardziej oczekiwaną zmianą, która zaważyła także o zmianie numeracji jest dodanie technologii umożliwiającej dostarczanie na żywo, w czasie działania systemu operacyjnego, poprawek do jądra Linuksa bez konieczności restartu systemu. Prace nad nią trwały przy współudziale firm SUSE i Red Hat, które od dłuższego czasu posiadały własne rozwiązania: kGraft i Kpatch.
Systemy plików i dyski
Dodano VirtIO 1.0, nowy standard wirtuzalizacji dla sterowników urządzeń dyskowych i sieciowych. Sterownik urządzenia maszyny wirtualnej wie jedynie, że został uruchomiony w środowisku wirtualnym i współpracuje tylko z hipernadzorcą (Hypervisor). Pozwala to maszynie wirtualnej na stworzenie wysokowydajnego środowiska sieciowego i zwiększenie wydajności operacyji dyskowych, w tym umożliwia skorzystanie z większości zalet parawirtualizacji.
Pojawiło się wsparcie dla serwerów blokowych pNFS, które są aktualnie wspierane przez system plików XFS. Udoskonalono obsługę RAID 5 i RAID 6 w Btrfs. Poprawiono sporo funkcji w systemie plików F2FS. System plików OverlayFS otrzymał opcję obsługi wielu warstw w trybie tylko do odczytu.
Procesory
Pojawiła się obsługa platformy Intel Quark. Dodano sporo optymalizacji dla architektury x86 w KVM. Deweloperzy IBM zaimplementowali wsparcie z13. Pojawiło się sporo nowych platform architektury ARM. Dodano nowy sterownik AMD ACPI oraz obsługę Skylake P-State. Prócz tego pojawiło się sporo udoskonaleń w zarządzaniu energią i ACPI.
Reszta sprzętu
Udoskonalono wsparcie laptopów Toshiba. Poprawiono obsługę Bootloader dla konsoli PlayStation 3 z Linuksem. Dodano wsparcie TPM 2.0 dla Trusted Computing. Udoskonalono i dodano nowe sterowniki multimedialne, a także sterowniki urządzeń wejścia. Zaktualizowano podsystem dźwięku oraz ulepszono wsparcie dla Logitech HID++.
I jak ma taka aktualizacja wyglądać? Mam dwa obrazy – jeden obecny i jeden nowszy, co mam zrobić żeby je podmienić bez reboota?
Kto powiedział, że masz dwa obrazy?
http://www.novell.com/docrep/2014/03/kGraft.pdf
[…] że przygotowano pliki systemu CentOS 7 dla architektury AArch64. Wersja ta posiada jądro Linux 4.0, aczkolwiek deweloperzy już pracują nad jądrem Linux 4.1 (wersja RC). Obecnie dostępny jest […]