Jądro Linux 4.2 z dużą ilością nowości w sterownikach graficznych i procesorach

24
5374
Linux Tux
Linux Tux

Linus Torvalds ogłosił wydanie jądra Linux 4.2. Pojawił się sterownik AMDGPU, który zastąpi używane do tej porty wolne sterowniki Radeon. Ma on wspierać najnowsze karty graficzne, w tym: Radeon R9 285, Fiji, Fury, a także układ Carrizo. Dodano pełne wsparcie dekodowania filmów z użyciem silnika VCE1 w sterowniku Radeon. Sterownik graficzny VirtIO-GPU ma wspomóc akcelerację 2D dla maszyn wirtualnych i najpewniej będzie używany w projekcie Virgil3D, czyli wprowadzenia sprzętowej akceleracji 3D dla QEMU. Pojawiło się wstępne wsparcie dla układów Intel Broxton, które posiadają kartę graficzną z procesorów Skylake oraz architekturę, opartą o Goldmont.

Oczyszczono sporo kodu Asemblera, dzięki czemu łatwiej go będzie utrzymywać. Poprawiono jego wydajność w ramach tych działań. Dodano obsługę nowych układów ARM: Freescale i.MX7D, ZTE ZX296702 i HiSilicon hi6220, a także płytki LeMaker HiKey. Udoskonalono obsługę procesorów Intela w tym: Intel PT hardware CPU tracer, Intel CQM (Cache Quality Monitoring), PEBSv3, PEBS interrupt batching. Dodano Jitter RNG do podsystemu kryptograficznego. Pojawiło się sporo ulepszeń w kwestii KVM i planisty. Dodano obsługę mikrokontrolerów Renesas H8/300, a także procesorów ARCv2 i HS38.

Poprzedni artykułStworzono bezstratny algorytm kompresji zdjęć i filmów wzorując się na serialu Silicon Valley
Następny artykułNeXTBSD – fork FreeBSD z komponentami systemu OS X
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

24 KOMENTARZE

    • Niestety prawda, kupiłbym sobie kartę od AMD, ale kiedy dowiedziałem się jak chodzi na Linuksie postanowiłem oszczędzić jeszcze trochę i kupić od Nvidii, a szkoda, nie żebym lubił AMD albo coś, ale wypadało by trochę pomóc tej firmie.

    • Jasne… Chcę im pomóc, ale jako użytkownik, który da im trochę na sobie zarobić, a nie darmowy tester. Dopóki nie ma dobrych sterów, ich karty to dla mnie półprodukty, a gdybym chciał męczyć się z używaniem półproduktów miałbym teraz W10 (Przeprasam, W10 to pół-usługa :)) i i tak nie starczyło by mi czasu na zabawy z ich kartami.

    • Karty AMD rzadko wyciągają na Linuksie choćby 80% tego co na windzie, a moja kilkuletnia już karta (GTX 650ti), która od AMD pewnie nie dostałą by już żadnego wsparcia, na Linuksie we wszystkich grach, które miałem tez pod windą dostałem darmowe kilka fps. Dam sobie rękę uciąć, że robisz coś źle.

    • Nv ma tak samo. na win NVgtx550ti sc2 mam 110FPS na wysokich a pod linuxem emulacja poprzez wine to osiądam 50FPS na srednich. jak by gry były pisane pod linuxa na openGL to chodziły by szybciej niz na windowsie.

    • Super, czyli oceniasz jakość sterów odpalając program przez Wine i porównuje są to do wyników na systemie, na którym program działa natywnie? No tego to się nie spodziewałem. I jeszcze wyciągnąłeś dobre wnioski w ostatnim zdaniu, a mimo to mówisz o problemach NV… Stery od Nvidii są (bardzo) dobrej jakości, wolne działanie to wina aplikacji nie przystosowanej pod system.

    • masz racje co do wine. poniewaz dekoduje informacje dx na kompatybilne coś z OpenGL i to najwięcej pozera zasobów. dx jest tworem programowym a nie sprzętowym jak OpenGL (pod tym względem zyskuje OpenGL) dx tez dekoduje kod, język zgodny z gpu ( implementacja dx, openGL, cuda i inne) gry tez sa pisane specjalnie w openGL i na linuxie działają szybciej niz na windowsie. nie oceniam jakości sterów tak jak mówisz.

      w testach benchmarktowych na OpenGL pod win i lunuxem sa prawie jednakowe wydajnościowo.(nv ,niewiem jak ati) problemy nieleza w samych sterach tylko. tylko w implementacji danych programów. mówie ze gdyby deweloperzy bardziej wspierali openGL niz dx12 :P to niebyło by problemów ze gry na winde niedają takiej wydajności pod innym systemem. w dx jest mnóstwo zeczy, rozwiązań zaimplementowanych z OpenGL. problem jest moim zdaniem jeden. dx działa tylko na windzie a openGL działa pod kazdym systemem. moim zdaniem programy , gry wymuszają od klientów uzywania dx a co za tym idzie uzywania M$. i to ogranicza rozwój OpenGL i innych zeczy. i to jest niezdrowa konkurencja!!!

    • edit: amd bylejakie stery? stery z repo i openCL działa bez zazutu. nietrzeba kombinować. NV – ajak chcesz cuda to mucisz kompinować

    • Napisałeś, że NV ma w dupie Linuksa (Co mija się z prawdą o jakieś 3km), stąd założenie, że narzekałeś na stery. I tak, sterowniki od AMD są badziewne, poczytaj trochę o tym ile wolniej działają karty ATI na Linuksie w porównaniu do Windowsa, u NV takich przykrości nie uświadczysz.

    • Dziwne, przeciez sa w kazdej dystrybucji w repozytoriach. Instalujesz tak jak kazdy inny pakiet, miedzy dystrybucjami roznia sie tylko nazwa oraz wersja. W archu np masz dostepnych kilka wersji. Przydatne kiedy w 5 letnim blaszaku w nowych sterach przestali obslugiwac moja karte, wystarczylo wtedy odinstalowac najnowsze stery i wybrac te z starszym numerkiem.

    • mam nv GTX550Ti – sterowniki z repo zawsze działają. ale nieobsługują cuda.
      jak chcesz cuda to mucisz wgrac stery od producenta, niezawsze działają najnowsze zwłaszcza z najnowszym jądrem. i do tego ręczna instalacja cuda od producenta. w tej chwili cuda7. niby mozna z repo cuda-toolkit-5 zainstalować ale niedziałają z nowymi sterownikami. i dotego nv niejest kompatybilne z nouweau. to sprawia ze czasami nouveau ładuje się wcześniej od NV. to jest iryrujące. najpierw instalować z reppo NV a potem je usunąć i zainstalować od producenta. to daje ze w 90% zadziala poprawnie. nawet jak się uda to nv niezawsze znajduje sterowniki cuda. to mnie wkurwia. ze dają okrojone sterowniki do systemów linuxowych.

    • CUDA nigdy w sumie nie uzywalem, ale z tego co pamietam to instalowalo sie to tez razem ze sterami, moze faktycznie nie dziala. Co do nv i nouveau to nigdy tego problemu nie doswiadczylem. Poprostu instalowalem sterownik nvidia na samym poczatku i nic mi nie kolidowalo (Arch). Ubuntu robilo tez cala robote za mnie i zaraz po instalacji wyskakiwala informacja jakiego sterownika chce uzyc.

    • sterowniki natywne z repo czy od sprzedawcy? powiem tak. na debianie tez nigdy nie miałem problemów. ale ubuntu to mnie chyba nie lubi :p ps. nie da się zainstalować sterowników z włączonym MDM ,lighgdm… czy innym. jeśłi są to sterowniki ze strony np nvidia. te z tepo owszem da się.- po restarcie sie wczytują.(i masz na myśli te z repo) ja cuda uzywam do blendera 3D w sumie niemusiał bym instalować cuda i uzywać openCL (AMD) ale na kartach NV niedziałają tak szybko jak cuda. i cuda uzywam tez do re-renderowania (kodowanie i dekodowanie w innym formacie) filmów.

    • Zawsze z repo, zeby samemu o update sie nie martwic. W Ubuntu za pomoca tego narzedzia (nie pamietam jego nazwy), ktorego powiadomienie zawsze wyskakiwalo po instalacji, ze „sterowniki firm 3 sa dostepne” (czy jakos tak) tam do wyboru bylo zawsze kilka wersji tego samego sterownika. Przy wyborze wersji, ktora byla oznaczona jako „recommended” nigdy nie mialem problemow.

    • dziwne ze jest kilka rodzajów tego samego sterownika. dlatego mówią ze linux nie jest dla laików. linux jest dobrym systemem tylko ta kompatybilność czasami mnie przeraza :D jeśłi chce się coś więcej

    • Hmm.. ale te „kilka rodzajow” to po prostu rozne wersje tego samego sterownika. Pod kazdym innym systemem tez mozesz pobrac najnowszy albo starszy sterownik, jak Ci pasuje, to samo jest i tutaj.

  1. Jest dość spory problem z tym kernelem. Po reboocie wywalają się sterowniki od nvidii. System nie może ich poprawnie załadować. Jest niby fix na to, ale trzeba spatchować kernel source.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj