Ogłoszono wydanie jądra Linux 4.4. Poniżej zamieszczamy najważniejsze zmiany, jakie się pojawiły w tym wydaniu.
Grafika
- Dodano wsparcie dla AMD Stoney, a także wstępną obsługę nadchodzących układów APU
- Pojawiło się sporo nowości w sterowniku AMDGPU, szczególnie dla układów AMD Carrizo, Tonga, czy Fiji. Warto wspomnieć o włączonym domyślnie planiście AMDGPU, czy nowym kodzie operacyjnym AtomBIOS. Naprawiono sporo znalezionych błędów. Brakuje natomiast pełnej obsługi zarządzania poborem mocy, które znajdzie się dopiero w jądrze Linux 4.5
- Pojawił się długo wyczekiwany sterownik KMS dla Raspberry Pi. Sporo pracy zostało wykonane przez Erica Anholta z Broadcom. Niestety, ale sterownik nie posiada obsługi akceleracji 3D, czy zarządzania poborem mocy. Nadal trwają nad tym intensywne prace, przy wykorzystaniu kodu sterownika VC4 Gallium3D.
- Jest już w pełni zintegrowany kod DRM dla VirtIO VirGL. A wszystko dzięki zmianom, jakie zaszły w QEMU 2.5.
- Udoskonalono zmianę taktowania w sterowniku Nouveau, poprawiono jego stabilność oraz naprawiono znalezione błędy. Nadal nie ma pełnej akceleracji sprzętowej na kartach graficznych GeForce GTX 900
- W sterowniku Freedreno dodano wsparcie dla układu Qualcomm Snapdragon 820
- Dodano kolejne porcje kodu z obsługą kart graficznych Intela, szczególnie tyczy się to kart graficznych w układach Skylake i Broxton
ARM
- Zaktualizowano 64 bitowy kod
- Dodano sporo nowości z UEFI 2.5, w tym ulepszono EFI dla AArch64
- Dodano obsługę sporej ilości nowych układów ARM i platform sprzętowych
Sieć
- Dodano sterownik dla układu WiFI Realtek rtl8xxxu
- Pojawiło się wsparcie dla programów eBPF nie wymagających praw administratora
- Dodano obsługę VRF w stosie IPv6
- Pojawiła się obsługa wysokiej przepustowości MESH w sterowników ath10k
Czy na tym jajku mój sku*wiały Radeon zacznie współpracować na otwartym sterowniku z natywną rozdzielczością monitora lub wogóle zacznie pracowac na zamkniętym sterowniku?
Chyba jedyny sposób, który da najlepsze rezultaty – to instalacja i sprawdzenie.
Jeśli chodzi o mnie, przerobiłem dwie generacji kart ATi – na otwartych sterownikach wydajność biurowa, a zamkniętych dawno nie ma (Legacy) :-)
Owe doświadczenia wystarczyły mi jednak, aby zrezygnować z ich układów. Co prawda AMD obiecuje poprawę jakości, ale oczekiwałbym efektów w miejsce obietnic.
W mojej opinii: do stacjonarki Nvidia, a do laptopa Intel HD.
Intel to ma otwarte sterowniki na poziomie Windowsa a nie wiem czy nawet nie lepsze.
Miałem NVIDIĘ i żałuję że ją przechandlowałem gdy kupowałem bebechy do nowego kompa. Znajomy, też informatyk polecił mi tego Radeona HD7770 a ja jak ostatni kretyn kupiłem. Na początku było OK, działały nawet zamknięte sterowniki. Z czasem zaczęły się problemy z zamkniętymi sterownikami dla nowszych wersji Ubuntu (dla OpenSUSE praktycznie wogóle nie ma), potem chociaż się pojawiły to przestały działać a obecnie nawet otwarte nie działają tak jak trzeba. Próbowałem się z kimś wymienić, nawet na coś słabszego od NVIDII, nie ma chętnych.
AMD obiecuje poprawę a ja wiem że moja grafika jest pierwsza w kolejności do wyrzucenia z oficjalnego wsparcia. No nie powiem, wspierają te karty jak Samsung smartfony.
Wczoraj próbowałem odpalić Remix OS, staje na ładowaniu Androida. Przejrzałem grupę dyskusyjną w Google, mnóstwo osób ma ten sam problem. I ja wiem czyja to wina.
Intel nie ma lepszych sterowników niż na Windows.
Choćby dlatego, że na Windows jest obsługa OpenGL 4.4
Sterowniki Intela na Windows są o niebo lepsze niż pod Linuksa. Zresztą wystarczy sobie zobaczyć to w grze DOTA 2, gdzie na grafice HD 3000 w Windows bez problemów można pograć, a na Linuksie są z tym ogromne problemy.
Ciężko mi powiedzieć, na pewno są porównywalne.
Sterowniki są nieco wolniejsze, niż odpowiednik dla Windows. Nie ma tragedii, ale jednak. Aczkolwiek biorąc pod uwagę, że to sterowniki otwarte – jest naprawdę nieźle. Praktycznie od 2012 roku zapomniałem, co to problemy ze sterownikami grafiki :-) Następny laptop, również będzie na Intel HD.
Inna sprawa, trochę bardziej dokuczliwa, to miejscowe ignorowanie układów Intela przez twórców gier (niesłusznie, ponieważ to całkiem dobre integry). Zazwyczaj to nie problem na Windows, ponieważ gierka odpala bez problemu. Pod Linuksem w takiej sytuacji – prawdopodobnie będzie czarny ekran zamiast gry, albo różne glitche.
AMD robi naprawdę dobre karty i dlatego stwierdziłem, że bardziej mi się opłaca siedzieć na Windows niż na takim Ubuntu, gdzie jak ostatnio testowałem, to miałem niezłe numery z HDMI :-)
A ja chcę siedzieć na Ubuntu. Skoro konkurencja mogła to uważam że AMD też może zrobić sterowniki dla swoich kart tym bardziej że kiedyś ich karty zwyczajnie działały pod Linuksem.
Może i karty niezłe, ale sterowniki to dno… nawet te windowsowe potrafiły niezłe komedie wyczyniać, niejednego Radeona miałam i muszę przyznać, że nigdy takich odpałów z żadnymi innymi kartami graficznymi nie miałam.
A AMD są już u mnie spalone już na wieki… może nie trafiłam na dobrą, ale kurde jak na 7 kart które miałam, problemów nie było tylko z najstarszą (Radeon 7000 Family?) to trochę coś jest nie halo… cyrki z obsługą linuksa już całkiem pomijam, ale na windowsie powinno było chociaż działać!
Jak młodszy brat szukał sobie nowej karty, usłyszał ode mnie na wstępie: „Kupuj Nvidie, jak kupisz Radeona i coś nie będzie działać ze sterownikami to nawet palcem tego nie tknę, będziesz sobie sam pomocy na forach szukał, ja się nie podejmę, AMD już mi dość nerwów zeżarło.”
Widać się przestraszył, bo ma GeForce xD
Tylko nVidia.
A kto głupi i kupi amd/radeona, ten będzie płakał.
Ja nie płaczę. Jestem zadowolony z Radeona :-)
Ja również jestem zadowolony i patrząc na to jak dobrze otwarte sterowniki od AMD się rozwijają to następny układ graficzny również będzie od AMD.
Po instalacji w Manjaro Plasma KDE, system delikatnie szybciej działa.