LinuxTag 2012 określane są mianem największych targów w Europie związanych z Open Source. Czy jest to prawda i czy warto udać się na taką imprezę? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Targi odbywają się już po raz szósty w południowej części Berlina. Organizowane są przez LinuxTag Association w partnerstwie z Messe Berlin GmbH. Sponsorami tej imprezy jest wiele firm związanych ze światem IT, w tym Microsoft.

Microsoft sponsorem Linux Tag

W poprzednim wpisie pojawiły się komentarze negatywnie nastawione do tej firmy. Microsoft po raz kolejny jest sponsorem tej imprezy. W tym roku sponsorował jedynie najważniejszą nieformalną część – LinuxNacht, która odbyła się 24 maja. Hasłem konferencji od wielu lat jest „Where .com meets .org” – czyli „tam, gdzie .com spotyka .org”, co wpasowuje się w inicjatywę Microsoft Openness oraz Microsoft Open Technologies.

Ile kosztuje Linux Tag?

Udział w targach jest płatny w przeciwieństwie do FOSDEM. Bilet jednodniowy kupiony w Polsce kosztuje 14 Euro lub 24 Euro wielodniowy. Na miejscu cena odpowiednio jest większa po 20, i 36, Euro. Biletów na LinuxNacht nie można kupić w Polsce. Ich cena to 45 Euro.

Bilet na LinuxTag Bilet na LinuxNacht
Bilety można zakupić w firmie PROMESSE.

Co znajduje się na targach?

Na targach jak to na targach znajduje się sporo stanowisk różnych fundacji, firm czy organizacji związanych z Open Source. W salach nad targami odbywają się prezentacje prowadzone przez wybitne postaci ze świata wolnego i otwartego oprogramowania. Wykładów jest około 250. Na terenie LinuxTag można również zdobyć certyfikat LPI.

Z ciekawszych zespołów z jakimi się spotkaliśmy to:

  • OpenStreetMap
  • Free Software Foundation Europe
  • VideoLAN oraz XBMC
  • Drupal
  • Clonezilla
  • GNOME, KDE, QT
  • LibreOffice oraz Florian Effenberger
  • OLPC
  • Fedora, CentOS, Ubuntu, Gentoo, FreeBSD

Spotkanie z ludźmi związanymi z OLPC, którzy przyjechali z Rwandy dało nam zupełne inne spojrzenie na projekt oraz jego problemy.

LinuxTag - Uczestnicy

W porównaniu do FOSDEM, LinuxTag to małe targi, na których można spotkać te same osoby i zespoły. Jest zdecydowanie mniej wykładów, prezentacji oraz zespołów. W boksach można było obejrzeć różnego rodzaju serwery działające pod kontrolą Linuksa. Zazwyczaj był to Ubuntu.

LinuxTag - Ubuntu

Największym zainteresowaniem cieszyły się roboty Nao, które są kontrolowane oczywiście przez Linuksa. Urządzenie mierzy 58 cm wysokości, posiada 2 głośniki, 4 mikrofony, kamerę wideo oraz wiele innych czujników, które pozwalają mu na oddziaływanie z otoczeniem.

LinuxTag - Robot Nao

Urządzenie potrafi rozpoznawać swojego właściciela. Może to robić za pomocą kamery (rozpoznanie wizerunku) lub mikrofonów (rozpoznanie po głosie). Oczy robota zmieniają kolor i prezentują jego nastrój.

LinuxTag - Robot Nao

Podsumowanie

LinuxTag to na pewno ciekawe wydarzenie, na które warto się wybrać. Miejsce w jakim się znajduje nie jest znowu tak odległe, a cena zbyt wygórowana. Myślę, że warto pojechać na tego typu targi tak samo jak na FOSDEM.

Poprzedni artykułMicrosoft Open Technologies
Następny artykułFBI szpieguje Skype?

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj