Kilka dni temu do naszego biura przyjechała jeszcze ciepła Malina, czyli Raspberry Pi. Po wypakowaniu urządzenia z koperty bąbelkowej i wypakowaniu z małego pudełeczka, przyszedł czas na pierwsze uruchomienie urządzenia. Wybór systemu padł oczywiście na Raspbiana z racji tego, że stał się oficjalną dystrybucją tej płytki.

Pudełko Raspberr Pi

Urządzenie jest naprawdę małe i lekkie. Na zielonej płytce króluje logo Maliny. Raspberry Pi zasilane jest przez port microUSB, którym dostarczamy maksymalnie prąd 700mA, 5V. Wykorzystaliśmy do tego ładowarkę od telefonu Samsung Galaxy S2.

Raspberr Pi Raspberr Pi

Podłączyliśmy również sieć za pomocą skrętki, myszkę i klawiaturę po USB oraz rzutnik multimedialny po Composite. Podłączenie po HDMI zakończyło się fiaskiem. System został wgrany na kartę SD o pojemności 16 GB. Po podłączeniu zasilania, zapaliły się wszystkie diody. Czas zatem na przygotowanie systemu.

Podłączone Raspberr Pi

Całą przygodę zaczynamy od pobrania zalecanej dystrybucji – Raspbian „wheezy”. Po rozpakowaniu pliku 2012-07-15-wheezy-raspbian.zip otrzymamy plik 2012-07-15-wheezy-raspbian.img, w którym znajduje się dystrybucja. Całość zajmuje około 2GB. Wypakowany plik nagrywamy na kartę SD poleceniem:

dd bs=1M if=2012-07-15-wheezy-raspbian.img of=/dev/sdb

Przygotowaną tak kartę SD, wkładamy do Raspberry Pi i podłączamy zasilanie. Jeżeli wszystko wykonaliśmy dobrze, naszym oczom powinien ukazać się Raspbian z LXDE.

Raspberr Pi z Raspbianem i rzutnik

Pod systemem Windows, możemy użyć aplikacji Win32DiskImager. Pozwoli on na nagranie obrazu systemu na kartę pamięci. Należy uważać jaki dysk się wybiera, aby nie uszkodzić danych na dyskach systemowych.

Win32DiskImager

Przy okazji zapraszamy na nowe forum picoboard.pl, które poświęcone jest tego typu urządzeniom.

22 Komentarze

  • Nie zaznasz flasha na malinę Youtube można natomiast oglądać za pomocą np xbmc tak samo jak tvnplayer czy iple

  • Malina jest na ARM – a Adobe dostarcza tylko flasha ARM dla Androida o ile się nie mylę. Więc Malina nie ma możliwości odpalenia.
   Chyba, że zadziała coś open source jak Gnash czy Lightspark

  • jeżeli chodzi o samo Youtube, to można przecież oglądać w HTML5… przynajmniej nowsze filmy, bo starsze jeszcze nie są w całości przekonwertowane

  • Dwa GB wystarcza nawet na domyślną wersję … ale ja już na 8 się nie mieszczę :)

   Poza tym pamiętajcie, że jak podłączacie PenDrive – to należy go sformatować na ext4 a następie wyłączyć księgowanie (bo inaczej mocno spada jego żywotność). Montowanie takiego pendrive'a powinno być poprzedzone sprawdzeniem na nim błędów …

 1. kurde news jak z onetu . a tak BTW to z tego co widzę na fotce to rzutnik podłączyilście do Composite Video a nie S-VHS (i nie mylić z Component Video – to jeszcze co innego). Pozdr.

 2. […] Skompilowanie jądra systemu daje nam wiele możliwości. Dzięki tej operacji możemy dostosować główny element systemu pod nasz sprzęt, architekturę oraz konkretne ustawienia. Przygotowując własny Kernel możemy wybrać, które jego elementy mają być dostępne, a które nie. W tym artykule pokażemy jak skompilować jądro dla Raspberry Pi pod systemem Raspbian. […]

Odpowiedz