Z biegiem czasu nasze kopie zapasowe stają się coraz większe. Archiwa jakie są tworzone stają się bardzo duże. Rozpakowanie ich trwa również długo. I nagle pojawia się problem z jakim spotyka się każdy administrator systemu. Jakiś użytkownik na naszym serwerze prosi o przywrócenie jednego pliku, gdyż do przypadkowo usunął. Ten plik jest dla niego kolosalnie ważny, a sam użytkownik nie posiada kopii zapasowej.

I pojawia się problem. Okazuje się, że archiwum jakie posiadamy zajmuje około 4 GB. Rozpakowanie tego zajmie nam wieki o ile starczy nam miejsca na dysku.

Większość początkujących administratorów chwyci za narzędzie typu Midnight Commander. Otworzy nim archiwum (poczeka aż się całe rozpakuje), przywróci jeden plik a następnie zamknie program. Tak! Jest to jakaś metoda, pytanie czy najszybsza i najlepsza?

Otóż nie! Narzędzie tar, posiada jedną bardzo ciekawą funkcjonalność. Najpierw możemy w prosty sposób podejrzeć pliki:

kamil@muszelka:~/Pulpit$ tar tfz prestashop.tar.gz
prestashop/
prestashop/readme_fr.txt
prestashop/sitemap.php
prestashop/img/
prestashop/img/favicon.ico
prestashop/img/scenes/
prestashop/img/scenes/3.jpg
prestashop/img/scenes/1-large_scene.jpg
prestashop/img/scenes/3-large_scene.jpg
prestashop/img/scenes/2.jpg
...

Aby rozpakować wybrany plik, wystarczy go wskazać: tar xzvf prestashop.tar.gz prestashop/img/scenes/3-large_scene.jpg. Tak samo można wypakować dowolny katalog lub kilka plików. Wypakowywać można również dla archiwów bzip2 (przełącznik ‘j’).

Nie ma konieczności wypakowywania wszystkich plików, aby odszukać ten jeden ważny.