Jak zmienić system plików ext3 na ext4?

Jak zmienić system plików ext3 na ext4?

przez -
2 1484
Open Source

Wielu programistów i administratorów z uwagą śledzi rozwój systemów plików spod znaku Pingwina. Wiele dystrybucji posiada różne systemy plików, począwszy od ext2, ReiserFS, Reiser4, JFS, AFS, skończywszy na ext3, który jest najbardziej popularny. Zapewne sporo z Was słyszało o najnowszym systemie plików, jakim jest ext4 albo ext4fs. I właśnie w tym celu powstał specjalny artykuł, na temat migracji z ext3 na ext4.

System plików ext4 jest już czwartą odsłoną ext, który powstał w kwietniu 1992 roku. Od tego czasu przeszedł wiele zmian i teraz możemy zobaczyć jego kolejną wersję. Istnieje on, ponieważ programiści chcieli włączyć do poprzedniego systemu – ext3 wiele zaawansowanych funkcji. Jednakże było z tym związanych kilka problemów:

  • brak wstecznej kompatybilności
  • kod ext3 może stać się bardziej skomplikowany i trudniejszy w utrzymaniu
  • zmiany mogą spowodować większą niestabilność, stabilnego ext3

Dlatego zdecydowano się nie rozszerzać dalej ext3, a zająć się całkowicie nową wersją. Dzięki pomocy użytkowników i administratorów testujących, w listopadzie 2006, kiedy pojawiło się nowe jądro 2.6.19, ext4 ujrzał światło dzienne. Jednakże było to jądro typowo testowe, więc wielu ludzi zignorowało ten system.

Główny artykuł opisujący cały proces znajdziecie na stronie ibm.com w artykule Migrating to ext4.

2 Komentarze

Odpowiedz