LibreOffice Portable to specjalnie zoptymalizowana wersja pakietu biurowego LibreOffice dla pamięci flash, która powstała we współpracy zespołów The Document Foundation i PortableApps.com. Posiada ona wszystko to, co zainstalowany lokalnie program, ale możemy bez problemów korzystać z niego w dowolnym miejscu, mając tylko dowolną pamięć przenośną.

LibreOffice Portable

LibreOffice Portable z założenia zajmuje mniej miejsca, niż normalna wersja. Jednakże można jeszcze bardziej zmniejszyć jego rozmiary poprzez kilka ważnych zabiegów. Na początek pobieramy wersję LibreOffice Portable 4.4.5 (All Languages). Podczas instalacji zaznaczamy opcję Remove Extra Languages, co pozwoli zaoszczędzić około 400MB. Musimy teraz odczekać kilka minut, kiedy wszystko zostanie wypakowane do naszego katalogu. Jeżeli zrobiliśmy czynności poprawnie, to wielkość katalogu wynikowego powinna się równać 445MB.

LibreOffice Portable

Teraz możemy jeszcze dodatkowo usunąć inne niepotrzebne pliki językowe, co pozwoli zaoszczędzić dodatkowe 70MB. Należy wejść do odpowiednio wymienionych poniżej katalogów i pousuwać, to co nie ma w nazwie rozszerzenia en, GB, US, pl, i nie jest ewentualnie słownikiem.
LibreOfficePortable\App\libreoffice\share\extensions\
LibreOfficePortable\App\libreoffice\program\resource\
LibreOfficePortable\App\libreoffice\share\template\
LibreOfficePortable\App\libreoffice\share\autocorr\
LibreOfficePortable\App\libreoffice\share\registry\res\

LibreOffice Portable