Jakie nowości czekają nas w MySQL 5.6?

8
2211
MySQL
MySQL

Firma Oracle poinformowała o nowościach jakie czekają nas w nadchodzącym wydaniu serwera baz danych MySQL 5.6. Firma skupiła się głównie na zwiększeniu skalowalności, wydajności i elastyczności swojego produktu. Przede wszystkim zaktualizowano silnik składowania danych InnoDB. Otrzymał on pełne wsparcie dla przeszukiwania pełnotekstowego. Możliwe jest również tworzenie indeksów pełnotekstowych oraz przeszukiwanie treści w tabelach InnoDB.

Ulepszono również start samego serwera dzięki opcji Buffer Pool Pre-loading. Umożliwia to automatyczne lub ręczne wstępnie ładowanie buforów InnoDB. Znacznie skraca to czas startu lub restartu serwera.

Zwiększono również wielkość redo logów z 4 GB do 2 TB. Pozwala to na zwiększenie wydajności w aplikacjach, które bardzo intensywnie zapisują dane do dziennika. Ograniczy to częstotliwość zamykania i tworzenia nowych plików.

Pojawiło się również BinLog API. Otwiera to nowe podejście do replikacji MySQL do innych systemów lub baz danych. API pozwala na odczyt i dekodowanie logów binarnych serwera, które są wykorzystywane w mechanizmie replikacji. Poprawiono również sam mechanizm binlogów, dodając do niego Group Commit. Od teraz aktualizacje do dziennika mogą być wykonywane równolegle co zwiększa wydajność całej replikacji.

Wydanie Preview MySQL 5.6 dostępne jest w serwisie labs.mysql.com. Oprogramowanie to nie nadaje się do produkcyjnego wykorzystania. Brakuje jeszcze wielu elementów, a spora z nich część jest nadal w rozwoju.

Poprzedni artykułphpMyAdmin 3.4.3.2 i 3.3.10.3
Następny artykułClonezilla Live 1.2.9-19

8 KOMENTARZE

  1. Są jednak takie projekty, których Oracle nie zamyka do końca i nie porzuca jak to zrobiło z OpenOffice. Fajnie.

    A co do bazy danych to już wersja 5.5 w stosunku do 5.1 miała ogromny skok w wydajności.

  2. Ciężko mi porównywać wydajność, ale odkąd ujrzałem oracle, już wiem, że nie chcę za bardzo oglądać nic innego. Większość potrzebnych mi rzeczy jest widoczne jako jakiś widok i szybko można się wszystkiego nauczyć. Od MySQL niestety zawsze odciągało mnie ustawianie języka. Nigdy nie chciało działać tak jak chciałem. Ale fakt, zatrzymałem się na MySQL 3 i 4

    • Ja od zawsze korzystałem z UTF-8 i nie było problemu ze znakami polskimi czy innymi.

      Dla potrzeby pewnego wdrożenia robiłem testy wydajnościowe serwera 5.5 w stosunku do 5.1. Działa zdecydowanie szybciej i sprawuje się wręcz super.

      Cóż… jakoś nie wyobrażam sobie bazy Oracla dla np. phpbb3, gdzie jest 100 użytkowników ;-)

  3. A co uważacie na temat PostgreSQL? Czemu nie jest ta baza tak popularna jak MySQL? Skoro jest bardziej otwarta i bliżej jej do Oracla. To jednak dla małych serwisów nie jest wybierana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj