Java na GPL?

Java na GPL?

przez -
0 441
java logo

Firma Sun Microsystems jest coraz bliższa wydania Javy na jednej z licencji open source – najprawdopodobniej na GNU GPL. Sun jest bliski ogłoszenia informacji o tym, że Java SE i ME zostaną udostępnione na licencji GNU GPL. Inne wersje Javy takie jak Java Enterprise Edition oraz serwer aplikacji GlassFish mają również przejść na licencję GPL z licencji CDDL. Takie nowiny można przeczytać na stronach serwisu CRN, który powołuje się na kilka źródeł związanych z przemysłem IT.

O fakcie otworzenia Javy, Sun mówił już w maju. Jonathan Schwartz, CEO firmy Sun, pisał na swoim blogu o tym, że jego firma chce otworzyć Javę, i że licencja GPL jest cały czas brana pod uwagę. Natomiast w sierpniu Sun ogłosił, że do końca 2007 roku komponenty Java SE i ME zostaną udostępnione jako open source. Nie było wiadome jeszcze na jakiej licencji. Firma oddała do użytku internautów stronę internetową, na której mieli przedyskutować wybór licencji Javy.

Z ankiety online przeprowadzonej przez Sun wynika, że GPL jest najbardziej pożądaną przez społeczność licencją, obok Apache License. Oczywiście nie jest też wykluczone, że SUN wybierze dla Javy podwójne licencjonowanie.