Java na GPL?

Java na GPL?

przez -
0 360
java logo

Firma Sun Microsystems jest coraz bliższa wydania Javy na jednej z licencji open source – najprawdopodobniej na GNU GPL. Sun jest bliski ogłoszenia informacji o tym, że Java SE i ME zostaną udostępnione na licencji GNU GPL. Inne wersje Javy takie jak Java Enterprise Edition oraz serwer aplikacji GlassFish mają również przejść na licencję GPL z licencji CDDL. Takie nowiny można przeczytać na stronach serwisu CRN, który powołuje się na kilka źródeł związanych z przemysłem IT.

O fakcie otworzenia Javy, Sun mówił już w maju. Jonathan Schwartz, CEO firmy Sun, pisał na swoim blogu o tym, że jego firma chce otworzyć Javę, i że licencja GPL jest cały czas brana pod uwagę. Natomiast w sierpniu Sun ogłosił, że do końca 2007 roku komponenty Java SE i ME zostaną udostępnione jako open source. Nie było wiadome jeszcze na jakiej licencji. Firma oddała do użytku internautów stronę internetową, na której mieli przedyskutować wybór licencji Javy.

Z ankiety online przeprowadzonej przez Sun wynika, że GPL jest najbardziej pożądaną przez społeczność licencją, obok Apache License. Oczywiście nie jest też wykluczone, że SUN wybierze dla Javy podwójne licencjonowanie.

Podobne artykuły

Mozilla Firefox 23

przez -
0 186
PHP

przez -
0 168