Rozpoczęcie konferencji

Rozpoczęcie konferencji, przywitanie uczestników podczas obchodzenia Jesieni Linuksowej 2011.

Mecenat 2.0 – Robert Partyka

Zmieniające się czasy i technologie wymuszają ciągłą ewolucję modeli biznesowych. Coraz świadomiej mówi się o dostępie do dziedzictwa cywilizacji jako jednym z praw podstawowych człowieka. Coraz więcej słychać o walce z informatycznym i kulturowym wykluczeniem. W nurt ten bardzo dobrze wpisują się metody licencjonowania takie jak Creative Commons, czy cała grupa licencji FLOSS. Czy jest to rewolucja, czy powrót do korzeni? Czy jesteśmy na to gotowi?

Linux jako wartość dodana do biznesu – Adam Jurkiewicz

…czyli jak zarobić na dawaniu darmowego oprogramowania. Od kilku lat prowadzę z żoną firmę – wdrażamy rozwiązania oparte całkowicie o Linuksa i otwarte oprogramowanie, ale też sprzedajemy zamknięte rozwiązania dla Linuksa. Chętnie opowiem innym, jak można na tym zarobić. Wiem, że wiele osób chciałoby rozpocząć własny biznes, ale nie zawsze wie jak to zrobić, boi się też, czy wybór tych czy innych rozwiązań będzie dobry i przyniesie zyski. Myślę, że na tle wielu wykładów o kolejnych aspektach konfigurowania oprogramowania X czy Y taki wykład może nieść coś innego – punkt widzenia na to, co i jak można wykorzystać, aby w dzisiejszych czasach móc zarobić efektywnie.

Secure Programming Traps and Pitfalls – Wietse Venema

Wietse analyzes a very small program that is obviously correct, yet completely fails to perform as expected, for more reasons than many people can think of. The audience is expected to have some programming experience, but detailed knowledge of C, UNIX or Windows is not required.

OpenStreetMap „4D” – Marek Strassenburg-Kleciak

Projekt OpenStreetMap rozwija się w lawinowym tempie. Coraz częściej dostępne zdjęcia lotnicze wysokiej rozdzielczości umożliwiają tworzenie trójwymiarowych modeli rzeczywistości. Prelekcja przedstawi zarys nowej koncepcji „OSM 4D” przewidującej oprócz tworzenia wolnych modeli 3D także aspekt czasowy.

Postfix: past, present and future – Wietse Venema

In the 12 years since its initial release by IBM, the open source Postfix mail system has become part of the email infrastructure. The system has proven itself on personal systems and on ISP infrastructures with 10s of millions of mailboxes. After Postfix reached completion by 2006, the focus of development has moved from building new functionality towards making the system more extensible and more survivable in the face of changing requirements and threats. In this presentation Wietse will review lessons learned, current developments, and recent results.

Optymalizacje silnika przeglądarki WebKit dla urządzeń mobilnych – Łukasz Ślachciak

Prelekcja ma na celu ukazanie różnych technik optymalizacji silnika przeglądarki WebKit uruchamianej w środowisku systemu operacyjnego Linux przeznaczonego dla urządzeń wbudowanych. Przedstawione zostaną techniki oparte na użyciu buforowania i pamięci podręcznej. Ukazane zostaną nieoczekiwane problemy i ich rozwiązania wypracowane przy aktywnej współpracy ze społecznością WebKit.org.

Zarządzanie dostępem i uprawnieniami w dużych środowiskach – Tomasz Napierała

Chciałbym się podzielić wrażeniami z wdrożenia centralnego systemu autoryzacji i uwierzytelnienia w Grupie Allegro. System obejmuje około 1700 serwerów fizycznych w 2 serwerowniach oddalonych geograficznie. Oparty jest o „pudełkowe” rozwiązanie FreeIPA 1.x (Kerberos + 389 DS), w chwili obecnej w fazie testów jest wdrożenie FreeIPA 2.x.

git dla niepoczątkujących – Krzysztof Leszczyński

Podczas konferencji linuksowych kilka razy pojawiało się wprowadzenie do tego systemu; podczas tego referatu zaprezentuję kilka jego zaawansowanych własności:

Tworzenie website z projektu git-owego, wraz z rss/atom-em
skrypty wykonywane podczas git push
powiadamianie
migracja z cvs/svn, na co uważać
repozytorium git-a na prostym serwerze http bez prawa do skryptów

qcadoo – szturm open source na przemysł, framework oraz PaaS – Adam Walczak

Wykład Community Managera projektu qcadoo, w którym przedstawiony zostanie: otwarty system do zarządzania produkcją qcadoo MES, nieco o „chmurze” i jak widzimy systemy tworzone według tej idei, qcadoo Framework i qcooSore jak platforma z rozwiązaniami dla przemysłu, ekosystem projektu qcadoo.

Centrum Badaczwo-Rozwojowe Samsung Electronics Polska Sp. z o.o. – Marcin Gajda

Celem wystąpienia będzie prezentacja Centrum Badawczo-Rozwojowego Samsung Electronics Polska Sp. z o.o., opisanie rodzaju projektów realizowanych przez pracowników oraz przedstawienie oferty Centrum dla osób obeznanych z tematyką Linuksa oraz oprogramowywanie tego systemu operacyjnego.

Prywante chmury na bazie narzędzi OpenSource – Tomasz Napierała

Cloud to nowy buzzword, ktory przedarł się już do zarządzających organizacjami IT. Czy da się zbudować stabilne narzędzie oferujące chociaż podstawowe funkcjonalności cloudu korzystając tylko i wyłącznie z FLOSS? Czy taka chmura może być przydatna w średnich i dużych przedsiębiorstwach. Na te pytania postaram się odpowiedzieć na przykładzie implementacji OpenStack w Grupie Allegro.

Narzędzia zarządzania środowiskiem hybrydowym w Microsoft Private Cloud Hyper-V – Marek Pyka

Podejmując decyzję o wdrożeniu rozwiązań opartych o ideę chmur wirtualizacyjnych, nie można pominąć aspektów interoperacyjności w środowisku wirtualnych serwerów. Autor przedstawi zasady projektowania rozwiązań prywatnej chmury firmy Microsoft oraz zasady automatyzacji i zarządzania komputerami wirtualnymi Windows/Linux dostarczanymi przez infrastrukturę chmury. W ramach wystąpienia przedstawione zostaną zarówno mechanizmy Windows Server 2008 R2 jak i środowisko System Center umożliwiające stworzenie spójnego modelu zarządzania i automatyzacji procesów administracyjnych.

2 Komentarze

Odpowiedz