Jesień Linuksowa 2012 – głosowanie na prelekcje

Jesień Linuksowa 2012 – głosowanie na prelekcje

przez -
6 719
Jesień Linuksowa

Jesień Linuksowa 2012 to coroczne spotkanie towarzysko-naukowe skupiające miłośników Wolnego Oprogramowania. Organizowane jest przez zarząd stowarzyszenia Polska Grupa Użytkowników Linuxa (PLUG), a impreza jest skierowana zarówno do profesjonalistów jak i do osób, które niedawno zainteresowały się GNU/Linuksem czy Wolnym Oprogramowaniem. Dzięki zróżnicowanej agendzie, konferencja daje możliwość ugruntowania lub poszerzenia swojej wiedzy w prezentowanych obszarach.

Odbędzie się w dniach 12-14 października 2012 roku, w Górach Świętokrzyskich, w trzygwiazdkowym hotelu Przedwiośnie w Mąchocicach Kapitulnych. Członkowie Polskiej Grupy Użytkowników Linuxa (PLUG) z uregulowanymi składkami mają w tym roku prawo do stałej zniżki na Jesień w wysokości 40 zł, czyli na poziomie pełnopłatnej rocznej składki. Zaś dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą dotrzeć w piątek po południu, organizatorzy przygotowali wersję light, czyli zakwaterowanie dopiero od soboty. W tym przypadku pobyt rozpoczyna się obiadem, 13 października, a kwota, którą trzeba wpłacić, też jest odpowiednio niższa.

Zapisy ciągle trwają, a równoległe do nich, zarejestrowani użytkownicy serwisu http://www.jesien.org/ wybierają najciekawsze ich zdaniem propozycje prelekcji. Wybór odbywa się na takiej samej zasadzie co wykop: polega na dodaniu punktu tym prelekcjom, które powinny w pierwszej kolejności znaleźć się w agendzie.

W tym roku gościem specjalnym Jesieni Linuksowej będzie Italo Vignoli, jeden z założycieli oraz członek Rady Dyrektorów The Document Foundation. Fundacja ta odpowiada za rozwój pakietu Libre Office.

Zgłoszona tematyka jest jak zwykle szeroka. Dotyczy między innymi: problematyki wyczerpania IPv4, szyfrowania, developerki Javy, cloud-computingu, Androida i innych systemów wbudowanych, MongoDB, Git, Scala, ale również OpenStreetMap czy problematyki polityczno-prawnej wokół Wolnego Oprogramowania czy wreszcie Wolnej Edukacji. To, które prelekcje znajdą się w agendzie, zależy w tym roku przede wszystkim od internautów.

Jesień Linuksowa odbędzie się w tym roku po raz dziesiąty. Z tej okazji, w sobotni wieczór w sali prelekcyjnej wystąpi znany z rybnickich edycji Jesieni, duet wokalno-klawiszowy Pauli Kujawskiej i Jarka Hanika – artystów znanych jesiennikom z dwóch rybnickich edycji konferencji. Ma być też urodzinowy tort… Konferencja zapowiada się więc ciekawie. Tym ciekawiej, że przecież Jesień to nie tylko prelekcje. Po części oficjalnej, często do późnych godzin nocnych, trwają nieformalne spotkania, dyskusje i wymiana doświadczeń. Jest to rzadka okazja, by dowiedzieć się czegoś nowego, wymienić poglądami, a czasem zaistnieć w nowym projekcie i wzbogacić swoje CV.